ایمپلنت دندان یک نوع جراحی مخصوص دندان و فک می باشد که می تواند جایگزین بسیار خوبی برای دندان های آسیب دیده و یا دندان هایی که از بین رفته اند و نیاز به کشیدن دارند باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت از چند بخش تشکیل شده که قسمتی که به ریشه دندان وصل می شود حالت فلزی پیچ مانند دارد و داخل فک و لثه پیچ می شود که در سر آن دندان مصنوعی که شبیه دندان واقعی شما به نظر می‌رسند و جنس بسیار با کیفیتی دارند قرار می گیرد. همچنین ایمپلنت یک روش جایگزین برای دندان های مصنوعی و یا بریج می باشد.

جراحی ایمپلنت دندان چگونه صورت می گیرد؟

نحوه انجام دادن عمل جراحی ایمپلنت به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک فرد بستگی دارد. ایمپلنت دندان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که این روشها عبارتند از:

 1. ایمپلنت فوری
 2. ایمپلنت یک مرحله ای
 3. ایمپلنت دو مرحله ای
 4. ایمپلنت فوری و بارگذاری اولیه
 5. ایمپلنت در همان روز

 

ایمپلنت دندان

در ادامه به توضیحات انواع روشهای ایمپلنت می پردازیم:

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری به گونه ای است که یک دندان کشیده می‌شود و بلافاصله ایمپلنت در محل کشیدن دندان قرار میگیرد که این مدل ایمپلنت بسته به شرایط استخوان و بافت دهان بیمار ممکن است به صورت یک مرحله ای و دو مرحله ای انجام شود این روش برای تمام بیماران تجویز نمی شود.

بیشتر بخوانید… ترمیم و زیبایی دندان

ایمپلنت یک مرحله ای

در ایمپلنت یک مرحله ای دندانپزشک در محل دندانی که تازه کشیده شده و یا دندانی که قبلا کشیده شده و بهبود یافته ایمپلنت را قرار می‌دهد و بلافاصله بعد از اینکه ایمپلنت را قرار داد دندان را به آن پیچ می کند. این مرحله مزیتی که دارد این است که دیگر برای جراحی مرحله دوم احتیاجی نیست.

ایمپلنت دو مرحله ای

ایمپلنت دو مرحله ای همانند ایمپلنت یک مرحله‌ای در محل دندان تازه کشیده شده و یا دندانی که کشیده شده و بهبود یافته قرار گرفته می‌شود و بعد از آن با لایه ای از لثه پوشیده می شود تا دیده نشود. این مرحله اول درمان است؛ ولی برخلاف ایمپلنت یک مرحله‌ای که در این قسمت به پایان می رسد، مرحله بعدی این مدل چند هفته یا چند ماه بعد صورت می گیرد.

روش کار ایمپلنت فوری و بارگذاری اولیه یک روش کاملاً متفاوت با ایمپلنت فوری می باشد این روش یک مرحله‌ای است. به این صورت که در یک جلسه ایمپلنت را در محل دندان کشیده شده قرار می دهند و در همان جلسه دندان جدید روی آن قرار می گیرد. قبل از اینکه این کار را انجام دهند باید دندان به مدت ۶ ماه از تماس مستقیم با دندان های مخالف دور نگه داشته شود و پس از آن بازسازی شود.

معمولاً این تکنیک بیشتر در قسمتی از دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که زیبایی برای آن اهمیت بسیار زیادی دارد مانند دندان های جلویی

بیشتر بخوانید… لمینت دندان

ایمپلنت در همان روز

روش ایمپلنت در همان روز به اینگونه است که ابتدا چندین ایمپلنت روی جای دندان کشیده شده پیچ می شود بعد از چند ساعت یک قرص کامل دندان موقت یا دائمی روی آن نصب می شود.  این روش اغلب برای درمان فک پایین مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در این روش اگر دندان موقت مورد استفاده قرار بگیرد معمولا بعد از طی کردن کامل دوره بهبودی، یک بریج دائمی جایگزین آن می شود.

معایب و مزایای کاشت دندان به روش ایمپلنت

جراحی به روش ایمپلنت دندانی مسلماً معایب و مزایای مخصوص به خودش را دارد که قبل از انجام این کار باید حتما آنها را بدانید.

مزایای ایمپلنت

 • بهبود یافتن ظاهر دندانی
 • بهبود یافتن گفتار
 • لغزش نداشتن در داخل دهان
 • راحت تر غذا خوردن
 • اعتماد به نفس بهبود یافته
 • بهبودی سلامت دهان و دندان
 • ماندگاری بسیار بالا

معایب ایمپلنت

 • هزینه زیاد
 • زمانبر بودن
 • ممکن است دندان به طور مختصر آسیب ببیند
 • درد پس از کاشت ایمپلنت
 • احتمال ترمیم مجدد در طولانی مدت
 • بی حس شدن گوشه لب در برخی موارد
 • ریسک های جراحی مانند: عفونت، خون ریزی، شکست در درمان، وارد شدن آسیب به اعصاب و غیره
 • الزام به معاینات منظم ایمپلنت توسط دندان پزشک متخصصتان

 

در برخی موارد ممکن است پس از انجام ایمپلنت روی دندان، لثه هایتان آنها را پس بزنند که این احتمال این اتفاق بسیار کم است اما باید آن را در نظر داشته باشید.

علائم پس زدن ایمپلنت

علائم پس زدن ایمپلنت دندان عبارت است از:

 1. شکستگی و کوفتگی استخوان در فرایند انجام ایمپلنت
 2. احتمال بلعیده شدن اجزا حین کاشت
 3. شل شدن تاج التیام بخش
 4. احتمال سوراخ شدن استخوان فک بالا
 5. احتمال آسیب به اعصاب فک
 6. احتمال تورم جزئی بعد از کاشت
 7. احتمال ایجاد مشکلات سینوسی
 8. شکستن ایمپلنت

ایمپلنت دندان

در چه مواردی می توان از ایمپلنت استفاده کرد؟

همانطور که در ابتدا گفته شد کاشت دندان توسط روش ایمپلنت معمولاً برای ریشه دندان هایی که از دست رفته اند انجام می پذیرد اما به طور کلی ایمپلنت برای افراد زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. افرادی که یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشند
 2. کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند
 3. کسانی که زیبایی برایشان اهمیت دارد
 4. کسانی که در جویدن و بلعیدن غذا با دندان مصنوعی مشکل دارند
 5. کسانی که دندان های پوسیده شده دارند که مجبور به کشیدن آن ها هستند

چه افرادی نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

در بعضی از موارد هم ممکن است بسته به شرایط فرد و شرایط فک، بیمار نتواند کاشت از نوع ایمپلنت دندان را داشته باشد. این افراد به طور کلی عبارتند از:

 • فردی که رشد استخوانی کافی نداشته باشد
 • فردی که دیابت داشته باشد
 • فردی که سیگاری باشد
 • افرادی که بیماری لوسمی یا ایدز دارند
 • افرادی که رشد استخوانی کافی ندارند

نحوه ساخت ایمپلنت

پس از اینکه توضیحات مربوط به ایمپلنت را مطالعه کردید و با معایب و مزایای این روش آشنا شدید وقت آن رسیده که به شما مراحل ساخت ایمپلنت  را توضیح دهیم.

برای ساختن ایمپلنت ابتدا فلزی به نام تیتانیوم را حرارت می دهند و به اندازه ای آن را گرم می کنند تا به درجه مورد نظر برسد.

بعد از آن به اندازه قطر مورد نظر ایمپلنت از فلز آلیاژ تیتانیوم آب شده استفاده می‌کنند تا شروع به ساخت مفتول آن بکنند، بعد از این که مفقتول ساخته شد به همان اندازه که قرار است ایمپلنت طول داشته باشد آن را می شکنند و سپس سطح داخلی و بیرونی آن را تراش می دهند.

در مرحله بعدی پودر مخصوصی را که فقط یک مرتبه قابل استفاده است را وارد مخزن مخصوص آن می کنند و پس از آن عمل سندبلاست فلز آلومینیوم اکسید به کار گرفته می شود که این عمل سطح جانبی ایمپلنت دندان را تا ۴۰۰ برابر بیشتر می‌کند.

بعد از این که این مرحله انجام شد باید تیتانیوم اسیدشویی شود که برای این امر نیاز به زمان و بودجه تقریباً بالایی است. پس از اسید شویی، ایمپلنت را را به طور خیلی تمیز و با دقت می شویند و آن را بسته بندی می کنند و برای استریل کردن آماده اش می کنند.

در آخر سریال مخصوصی به آن ها داده می شود و برای فروش به بازار مربوط به خودشان فرستاده می‌شود.

بیشتر بخوانید… ونیر کامپوزیت