بلیچینگ دندان یعنی سفید کردن دندان ها. ما در این مقاله شش روش طبیعی که برای سفید کردن دندان ها مناسب می باشد را برای شما آورده ایم. دندان ها به طور اجتناب ناپذیری با افزایش سن شروع به زرد شدن می کنند؛ اما طیف وسیعی از استراتژی ها می توانند روند کار را کند کرده و حتی آن را معکوس کنند.

در حالی که کیت های سفید کننده دندان در اکثر داروخانه ها به راحتی موجود است، بسیاری از داروهای طبیعی می توانند به از بین بردن لکه ها و محافظت از مینای دندان کمک کنند. با ما همراه باشید.

چرا دندان ها زرد می شوند؟

دندان ها به دو دلیل زرد می شوند که هر دو با افزایش سن سرعت می گیرند:

 • نازک شدن مینا

جوش شیرین ممکن است به سفید شدن دندان هایی که زرد شده اند کمک کند.  لایه خارجی دندان ها از مینای دندان تشکیل شده است که تقریباً سفید رنگ است و از ساختار عمیق دندان محافظت می کند. در زیر مینای دندان لایه ای از بافت به نام عاج وجود دارد که به رنگ زرد قهوه ای است. وقتی لایه مینای دندان نازک یا فرسوده می شود، دندان ها شروع به تیرگی می کنند.  غذاهای اسیدی، بیماری لثه و پیری می توانند مینای دندان را خراب کنند. برخی افراد مینای دندان نیز دارند که به طور طبیعی نازک تر است.

بیشتر بخوانید… ونیر کامپوزیت

 • لکه ها

غذاها و نوشیدنی های خاص مانند قهوه می توانند دندان ها را لکه دار کنند. برخی از غذاهایی که دندان ها را لکه دار می کنند ممکن است مینای دندان را نیز از بین ببرند و زردی آن را افزایش دهند. سایر منابع لکه سازی شامل سیگار کشیدن و محصولات دخانیات و انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها است .

چگونه می توان بلیچینگ دندان را به طور طبیعی انجام داد؟

استراتژی های زیر ممکن است به بلیچینگ دندان کمک کنند:

 1. ایجاد تغییرات در رژیم غذایی

از خوردن غذاهایی که دندان ها را خراب می کنند می تواند باعث لکه دار شدن بیشتر دندان ها شوند جلوگیری کنید. غذاها و نوشیدنی های حاوی تانن مانند شراب و چای، می توانند دندان ها را لکه دار کنند. قهوه و نوشابه های تیره و آب میوه نیز می تواند باعث لکه دار شدن آنها شود.

غذاهای اسیدی با ساییدن مینای دندان باعث زرد شدن دندان می شوند. افرادی که نگران رنگ دندان خود هستند باید از مصرف بیش از حد مرکبات، قهوه و نوشابه خودداری کنند. در روش دیگر ، آنها همیشه باید دندان های خود را بعد از خوردن این مواد غذایی  مسواک بزنند.

دندانپزشکان معمولاً توصیه می کنند برای مسواک زدن 30 دقیقه پس از غذا خوردن صبر کنید. اسیدها می توانند مینای دندان را ضعیف کنند، بنابراین مسواک زدن خیلی زود باعث آسیب می شود.

ترک سیگار یا محصولات دخانیات می تواند خطر لکه های نیکوتین را کاهش دهد. همچنین می تواند از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کند، که هر دو می توانند به مینای دندان آسیب برسانند و باعث مشکلات بهداشت دهان و دندان شوند.

 1. سعی در روغن کشیدن

روغن کشیدن اصطلاحی برای شستن دهان با روغن برای از بین بردن آلودگی ها، باکتری ها و بقایای آن است. این جایگزین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن منظم نیست؛ اما برخی تحقیقات نشان می دهد که شستن دهان با روغن های خاص ممکن است به سفید شدن دندان کمک کند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) در مورد روغن کشیدن دندان ها یک نوع روش دندانپزشکی غیر متعارف می دانند و بیان کردند “هیچ مطالعه علمی معتبر نشان نمی دهد که روغن کشیدن باعث کاهش پوسیدگی و سفید شدن دندان ها می شود” برای امتحان این روش، دهان را پس از مسواک زدن با روغن یک دقیقه بشویید، سپس آن را تف کنید. روغن های مناسب روغن کشیدن شامل:

 • روغن نارگیل
 • روغن آفتابگردان
 • روغن کنجد
 1. مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین می تواند لکه های سطح دندان را به آرامی صیقل دهد. برخی از افراد نگران این هستند که جوش شیرین بسیار سخت است و ممکن است مینای دندان را خرد کند؛ اما تحقیقات انجام شده در سال 2017 نشان داد که این یک روش ایمن برای از بین بردن لکه ها است. جوش شیرین همچنین ممکن است به مبارزه با باکتری ها کمک کند، که نشان می دهد ممکن است بتواند پلاک را کاهش دهد و از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

 1. استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک سفید کننده ملایم است که می تواند به سفید شدن دندان های لکه دار کمک کند . برای سفید کردن بهینه، فرد می تواند مسواک زدن با مخلوط جوش شیرین و پراکسید هیدروژن را به مدت 1-2 دقیقه و دو بار در روز به مدت یک هفته انجام دهد. آن ها فقط باید گاهی این کار را انجام دهند. پراکسید هیدروژن ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد. بنابراین برای استفاده طولانی مدت یا افرادی که از قبل دندان های حساس دارند مناسب نیست.

 1. سفید شدن با میوه

میوه پاپایا حاوی آنزیمی است که ممکن است به سفید شدن دندان کمک کند. پاپائین و بروملین، آنزیم هایی هستند که به ترتیب در پاپایا و آناناس وجود دارند، هر دو ممکن است به سفید شدن دندان کمک کنند.

مطالعه ای در سال 2012 شواهد اولیه ای را نشان داد که محلول های حاوی این مواد می توانند اثرات سفیدکنندگی متوسطی را ایجاد کنند. با این حال، نویسندگان مطالعه میگویند تحقیقات بیشتری برای تعیین موثر بودن این آنزیم ها لازم است.

 1. حفظ بهداشت عالی دهان و دندان

رعایت بهداشت عالی دهان و دندان مهمترین کاری است که فرد می تواند برای کاهش زردی دندان انجام دهد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم از مینای دندان محافظت می کند، از پوسیدگی لثه جلوگیری می کند و لکه ها را از بین می برد.

بیشتر بخوانید… ایمپلنت دندان

بهداشت مناسب دهان و دندان شامل موارد زیر است:

 • مسواک زدن دندان ها حداقل دو بار در روز.فرد باید حتماً اطراف لثه ها و پشت دندان ها را نیز تمیز کند
 • استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید.فلوراید می تواند با پوسیدگی دندان مقابله کرده و حتی آن را معکوس کند. اگرچه برخی از مردم با استفاده از فلوراید مخالف هستند ؛ اما دندانپزشکان معتقدند که فلوراید برای دندان ها بی خطر و مفید است
 • نخ دندان برای از بین بردن پلاک بین دندان ها

 روشهایی که برای  بلیچینگ دندان موثر نیستند

راهکارهای طبیعی سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان که ممکن است به دندان آسیب برساند شامل موارد زیر است:

 • لیمو
 • پرتقال ها
 • سرکه سیب
 • زغال فعال

چشم انداز

تعداد کمی از افراد به طور طبیعی دندان های سفید دارند، زیرا دندان ها با افزایش سن به رنگ زرد در می آیند. با این حال،  حفظ بهداشت عالی دهان و دندان و انجام معاینات منظم دندان می تواند به روشن نگه داشتن دندان کمک کند.

دندان های زرد معمولاً نشانه یک مشکل سلامتی نیستند؛ اما دندانپزشک می تواند از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان را بررسی کند.

درمان های طبیعی می تواند به افراد کمک کند تا دندان های خود را در خانه سفید کنند. یک دندانپزشک همچنین می تواند سفید کننده دندان حرفه ای را ارائه دهد.