دندان ‌درد چیست؟ دلایل اصلی دندان ‌درد چیست؟ راهکارهای کاهش دندان ‌درد چیست؟ چگونه از دندان ‌درد جلوگیری کنیم؟ دندان‌درد، دردی است که در دندان یا اطراف آن وجود دارد و ممکن است به دلایل موارد زیر ایجاد شود:

دندان‌درد

علائم دندان درد ممکن است شامل موارد زیر باشد

درد دندان ممکن است تیز، ضربان دار یا ثابت باشد. در بعضی از افراد، درد فقط هنگامی بروز می دهد که به دندان فشار وارد شود.

  • ورم در اطراف دندان
  • تب یا سردرد
  • تخلیه بد مزه از دندان آلوده

دندان‌درد

چه زمانی باید در مورد دندان‌درد به دندان‌پزشک مراجعه کنم؟

در موارد زیر در مورد دندان‌درد خود به دندان‌پزشک مراجعه کنید:

  • شما دندان‌درد دارید که بیش از 1 یا 2 روز طول می‌کشد.
  • دندان‌درد شما شدید است.

وقتی برای دندان‌درد به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

برای درمان دندان‌درد ابتدا دندانپزشک سابقه پزشکی شمارا به دست می‌آورد و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. وی در مورد درد از شما سؤال خواهد کرد، ازجمله این‌که درد از چه زمانی شروع‌شده، شدت آنچه قدر است، در کجا درد وجود دارد، چه چیزی درد را بیشتر می‌کند و چه چیزی باعث بهبود آن می‌شود.

دندان‌پزشک، دهان، دندان‌ها، لثه‌ها، فک، زبان، گلو، سینوس‌ها، گوش‌ها، بینی و گردن را معاینه می‌کند. ممکن است از اشعه ایکس و همچنین آزمایشات دیگر استفاده شود.

دندان‌درد

چه روش‌های درمانی برای دندان‌درد وجود دارد؟

درمان دندان‌درد به علت آن بستگی دارد مثلاً اگر حفره باعث دندان‌درد شود، در صورت لزوم دندان‌پزشک حفره را پر می‌کند یا احتمالاً دندان را می‌کشد. اگر علت دندان‌درد عفونت عصب دندان تشخیص داده شود، ممکن است به کانال ریشه نیاز باشد.

باکتری‌هایی که در جنبه‌های داخلی دندان کارکرده‌اند، باعث ایجاد چنین عفونتی می‌شوند در صورت وجود تب یا تورم فک، ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

چگونه می‌توان از دندان‌درد جلوگیری کرد؟

ازآنجاکه بیشتر دندان‌دردها درنتیجه پوسیدگی دندان است، پیروی از اقدامات بهداشت دهان و دندان می‌تواند از دندان‌درد جلوگیری کند. اقدامات بهداشت دهان و دندان شامل مسواک زدن منظم با خمیردندان حاوی فلوراید، نخ دندان کشیدن یک‌بار در روز، شستشوی یک یا دو بار در روز با دهان‌شویه و ضدعفونی‌کننده و دو بار در سال مراجعه به دندان‌پزشک برای تمیز کردن لازم می‌باشد.

علاوه بر این روش‌ها، غذاهای کم قند بخورید و از دندان‌پزشک در مورد کاربردهای فلوراید بپرسید.

مسواک زدن

 

درمان دندان‌درد

دهان تمیز

از فرد بخواهید دهان خود را با آب گرم بشوید.

فرد باید به‌آرامی از نخ دندان استفاده کند تا ذرات غذا را از ناحیه خراب‌شده خارج کند.

تورم و درد را کنترل کنید

اگر بلافاصله پس از درمان تورم و درد رخ داد، 24-36 ساعت اول کمپرس سرد را به قسمت خارج دهان یا گونه بمالید.

اگر یکی از داروها به‌خوبی کار نمی‌کند، استامینوفن (تایلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین)، یا ترکیبی از این دو را بخورید.

چه موقع به دندان‌پزشک مراجعه کنید؟

در این موارد به دندان‌پزشک مراجعه کنید:

دندان‌درد، چه برطرف شود و چه نشود، بالاخره مشکلی وجود دارد حتی درد کوتاه‌مدت نیز می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل دندانی باشد که نیاز به توجه دارد.

فرد دچار درد فک همراه با صدای پاپ یا کلیک است، این می‌تواند سیگنال اختلال مفصل گیجگاه فکی (TMJ) باشد.

پیگیری کنید

دندان‌پزشک دندان‌های فرد را معاینه می‌کند و ممکن است به‌منظور تشخیص منشأ درد و انجام توصیه‌های درمانی، رادیوگرافی انجام دهد.

در صورت وجود علائم عفونت، دندان‌پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

درمان TMJ ممکن است شامل محافظت از دهان برای جلوگیری از ساییدن دندان، تکنیک‌های کاهش استرس یا جراحی باشد.

درمان دندان‌درد دندان‌های حساس

اگر نوشیدنی‌های گرم یا سرد مصرف می‌کنید که باعث درد دندان‌های شما می‌شود، وقت آن رسیده است که در مورد احتمال داشتن دندان‌های حساس با دندان‌پزشک صحبت کنید.

بعضی‌اوقات موارد دیگر نیز می‌توانند باعث تشدید آن‌ها شوند، مانند غذاهای شیرین و ترش یا حتی هوای سرد.

برای این‌که بتوانید این درد دندان را درمان کنید، باید بدانید چه چیزی ممکن است پشت آن‌ها باشد. هنگامی‌که علت را جویا شوید، می‌توانید راه‌حلی پیدا کنید.

از مینای دندان خود مراقبت کنید این‌یک لایه محافظ و سخت است که به دندان‌های شما کمک می‌کند تا با همه‌چیزهایی که روی آن‌ها قرار می‌دهید، کنار بیایید. وقتی از بین رفت، عصبی که باعث درد می‌شوند، در معرض خطر قرار می‌گیرند.

اگر دندان‌های حساسی دارید، ممکن است قسمتی از مینای دندان شما فرسوده باشد.

خیلی مسواک نزنید. آیا دندان‌های خود را با دست محکم تمیز می‌کنید؟ ممکن است شما پلاک دندان‌های خود را با این کار بردارید. مسواک زدن پشت‌هم درست در خط لثه می‌تواند مینای دندان شمارا با سرعت بیشتری از بین ببرد. شما باید از یک برس موی نرم استفاده کنید و با زاویه 45 درجه نسبت به لثه خود کار کنید تا مینای دندان تمیز و محکم باشد.

از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی خودداری کنید. نوشابه، آب نبات چسبناک، کربوهیدرات های پر قند – همه این ها به مینای دندان آسیب می رساند. در عوض، میان وعده مناسب بخورید:

  • میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر
  • پنیر
  • شیر
  • ماست ساده

این ها دهان شما را مرطوب می کند و به مبارزه با اسید و باکتری هایی که می توانند دندان های شما را از بین ببرند، کمک می کنند. بزاق یکی از راه های برخورد دهان شما با آن ها است.