لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، روشی برای ترمیم آسیب‌های جزئی دندانی و اصلاح بدرنگی دندان‌ها و زیباتر کردن دندان‌های لکه‌دار است. در این روش، ابتدا از دندان‌های شما قالب‌گیری کرده و سپس قالب‌ها را برای ساخت روکش‌های لمینت که از جنس نوعی سرامیک و یا همان چینی هستند، به لابراتوار می‌فرستند. در مرحله بعدی سطحی از مینای دندان، بین پنج‌تا هشت میلی‌متر را تراش داده و برای نصب روکش‌های لمینت آماده می‌کنند سپس با چسب‌های مخصوصی روکش‌های لمینتی را روی سطح دندان‌های شما می‌چسبانند.

اگر قصد انجام لمینت و روکش گذاری بر روی دندان‌های خود را داشته باشید، ممکن است برای شما سؤالاتی از این قبیل پیش‌آمده باشد:

آیا درصورتی‌که دندان‌های پرشده داشته باشم، می‌توانیم لمینت انجام دهیم؟ آیا روی دندان‌های پوسیده می‌توان لمینت انجام داد؟ آیا پس از انجام لمینت، امکان پوسیدگی مجدد دندان‌ها وجود دارد؟

در ادامه به پاسخ این سؤالات احتمالی شما خواهیم پرداخت.

لمینت دندان

آیا انجام لمینت دندان روی دندان هایی که پوسیدگی دارد امکان‌پذیر است؟

درصورتی‌که دندان‌های شما دچار پوسیدگی باشند یا دندان‌هایتان مستعد ابتلا به پوسیدگی باشند، دندان‌پزشک شما انجام روش‌هایی مثل کامپوزیت ونیر یا لمینت های سرامیکی را به شما پیشنهاد نخواهد کرد. به همین علت اگر دندان‌پزشک شما کامپوزیت ونیر یا لمینت های سرامیکی را به‌عنوان یک روش درمانی به شما معرفی می‌کند، به این معناست که شما در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندانی قرار ندارید. روکش‌های لمینتی در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی نشان می‌دهند و درصورتی‌که شما روزانه دو بار دندان‌هایتان را مسواک بزنید و مرتب از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید استفاده کنید، دندان‌هایتان را در برابر خطر پوسیدگی محافظت خواهید کرد.

لمینت دندان

اما درهرحال ممکن است شما بعد از انجام لمینت یا کامپوزیت دندان، پوسیدگی دندان را تجربه کنید. پس از گذشت حدود ده تا بیست سال از عمر روکش‌های لمینتی دندان، پنجاه‌درصد آن‌ها ممکن است شکسته شده و یا ترک‌بردارند؛ که در این حالت نیاز به تعویض آن‌ها وجود دارد. رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان می‌تواند کمک زیادی به طولانی‌تر کردن میزان عمر و دوام روکش‌های لمینتی کند.

پس‌ازاین که روکش‌های لمینت روی دندان‌های شما قرار گرفتند، بهتر است در کنار استفاده مرتب از نخ دندان، مسواک و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید، مرتباً با دندان‌پزشک خود در ارتباط بوده و به شکل منظم به مطب دندان‌پزشکی مراجعه کنید. درست است که روکش‌های لمینتی پوسیده نمی‌شوند، اما دندان‌های زیرین همیشه ممکن است در معرض خطر پوسیدگی قرار داشته باشند. درصورتی‌که پوسیدگی دندان‌های شما توسط دندان‌پزشک، تشخیص داده شود می‌توان پس از پر کردن دندان‌ها، از روکش‌های لمینتی استفاده کرد.

قرار دادن روکش‌های لمینت دندان، بر روی دندان‌هایی که پرشده‌اند امکان‌پذیر است یا نه؟

قرار دادن روکش‌های لمینت دندان، بر روی دندان های سالمی که هنوز هیچ اقدام دندان‌پزشکی روی آن‌ها صورت نگرفته، کاربرد بیشتری داشته و بهتر کار می‌کنند. در صورت داشتن یک پرکردگی کوچک و جزئی، در زیر پوشش لمینت و یا در قسمت پشتی دندان، ممکن است شما هنوز بتوانید کاندید خوبی برای انجام لمینت دندان باشید؛ اما درصورتی‌که تعداد زیادی از دندان های شما و یا بخش عمده‌ای از دندان های شما، دارای پرکردگی باشند، لمینت دندان گزینه‌ی مناسبی برای شما نخواهد بود. در این حالت، بهتر است از روش‌های دیگر، مثل تاج دندان استفاده کنید. تاج دندان، با قوی‌تر کردن دندان های شما، به شما این امکان را می‌دهد که بدون ترس از برآمدگی روکش‌های دندانی، غذاخورده و گاز بزنید. به‌صورت کلی، این‌که لمینت های دندانی گزینه‌ی مناسب‌تری برای شما هستند یا تاج دندان، وابسته به شرایط و وضعیت دندان های جلویی شما می‌باشد.

لمینت دندان

به‌طور قطعی و همیشگی نمی‌توان گفت که اگر شما دندان های پرکرده داشته باشید، نمی‌توانید از روکش‌های لمینتی بر روی آن‌ها استفاده کنید؛ اما هنگامی‌که دندان های شما با کامپوزیت پرشده باشند، نمی‌توان از روکش‌های سرامیکی لمینت بر روی آن‌ها استفاده کرد. در این شرایط و درصورتی‌که مدت دو هفته از پر کردن دندان‌هایتان با کامپوزیت گذشته باشد، باید ابتدا پرشدگی‌های دندان را کاملاً تراشید و آن را دوباره پر کرد. پس از انجام این کار، می‌توانید از روکش‌های سرامیکی لمینت بر روی دندان‌ها استفاده کنید. اگر میزان پوسیدگی دندان های شما خیلی زیاد باشد، به‌ناچار باید از تاج دندان استفاده کنید.

روکش‌های لمینت، نسبت به تاج دندان، در برابر پوسیدگی مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهند. به‌طورکلی تاج دندان می‌تواند بیشتر از دندان‌ها محافظت و مراقبت کند.

به‌طور کل نمی‌توان گفت برای دندان های پوسیده یا پرشده استفاده از تاج دندان بهتر است یا لمینت دندان؛ تصمیم‌گیری دراین‌باره باید توسط دندان‌پزشک متخصص و پس از انجام یک معاینه کامل و دقیق از وضعیت دندان‌ها، گرفته شود. بهتر است برای تصمیم‌گیری بهتر و فهمیدن این‌که آیا می‌توانید روی دندان های پوسیده و یا پرکرده خود لمینت انجام دهید، به یک مطب دندان‌پزشکی مراجعه کرده و مشاوره دریافت کنید.

سخن پایانی

درصورتی‌که شما دندان‌هایی پوسیده داشته باشید، نمی‌توان به شکل مستقیم روی این دندان های پوسیده، لمینت انجام داد. بلکه باید ابتدا کاملاً پوسیدگی دندان‌ها تراشیده شده و سپس روکش‌های لمینت را روی آن‌ها قرارداد. در حالتی که پرشدگی دندانی شما خیلی جزئی باشد، می‌توانید از روکش‌های لمینتی برای زیباسازی آن‌ها استفاده کنید و در غیر این صورت، روش‌های بهتر و کاربردی‌تری پیش روی شما قرار خواهند داشت. پس از انجام لمینت دندان، دندان های شما همچنان در معرض خرابی و پوسیدگی قرار داشته و اگر مراقبت کافی از آن‌ها به عمل نیاورید ممکن است دندان‌هایتان آسیب‌های جدی ببینند.