جهت آشنایی لمینت دندانهای پایین ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

از رایج ترین روش های ترمیم زیبایی دندانپزشکی می توان به لمینت اشاره کرد. لمینت لایه ای همرنگ با دندان هاست که جهت اصلاح فرم، طرح یا اصلاح رنگ دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روش در اصلاح فاصله بین دندان ها نیز کاربرد دارد. استفاده از لمینت سبب زیبایی فرد شده و اعتماد به نفس وی را نیز افزایش می دهد.

لمینت مواد بسیار نازک و همرنگ دندان است که طول عمر بالایی داشته و با کمترین عوارض سبب بهبود ظاهر دندان می شود. از این پوسته های کامپوزیتی یا سرامیکی به منظور اصلاح طرح لبخند، سفید یا براق کردن دندان ها، تغییر فرم، اندازه و طول دندان استفاده می شود. نصب لمینت در حوزه کار متخصصین ترمیم و زیبایی دندان بوده و کسانی که در این خصوص مشکل دارند می توانند از متخصصان دندانپزشکی زیبایی برای ترمیم و اصلاح مشکل خود کمک بگیرند.

تعریف دیگر لمینت

بعبارت دیگر، لمینت لایه ای نازک و همرنگ دندان است که تقریباً مشابه ناخن مصنوعی است؛ ولی از مقاومت و دوام بسیار بیشتری برخوردار می باشد. این لایه روی دندان قرار گرفته و آن را پوشش می دهد. این لایه های نازک را می توان به گونه ای طراحی کرد که سفیدتر، پهن تر و یا بلندتر از دندان واقعی فرد باشند.

در لمینت دندان می توان از کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی استفاده کرد. برخی بر این باورند بخاطر تراش نخوردن دندان در کامپوزیت ونیر این روش نسبت به لمینت سرامیکی بهتر است. عده ای معتقدند که لمینت همه مشکلات دندان حتی پوسیدگی دندان را نیز درمان می کند. در عوض برخی از افراد هم اعتقاد دارند که لمینت بسبب از بین رفتن ریشه دندان، کاهش طول عمر و پوسیدگی دندان می گردد. در اینجا قصد داریم که به بررسی لمینت پرداخته و توضیحاتی در خصوص آن ارائه کنیم.

لمینت دندان های پایین

لمینت دندان های پایین

 

انواع لمینت

لمینت ها کلا بر دو نوع تقسیم می شوند. لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

جنس آن از سرامیک است. این لمینت ظاهری زیباتر داشته و رنگ آن ثبات بیشتری دارد. میزان مقاومت آن در مقایسه با لمینت های کامپوزیتی بیشتر است. این لمینت ها بعد از قالب گیری ساخته می شوند. هزینه آن نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است.

لمینت کامپوزیتی

در این فرآیند دندان در مقایسه با لمینت سرامیکی کمتر تراش می خورد. اگر دندان شرایط لازم را داشته باشد، دندان به هیچ وجه تراش داده نمی شود.از جمله مزایای آن میزان براق تر شدن و عبور بیشتر نور از کامپوزیت دندان است. همچنین دارای تنوع رنگ بیشتری است. هزینه آن نیز در مقایسه با روش دیگر پایین تر است. با لمینت نمی توان همه مشکلات دندانی را برطرف کرد. اما می توان به آنها فرم داد و آن ها را یکدست کرد.

 

لمینت دندانهای پایین

لمینت دندانهای پایین-2

موارد برطرف کننده با لمینت

  • در صورت وجود بهم ریختگی دندانی
  • وجود فاصله زیاد بین دندان ها
  • وضعیت بد دندان
  • وجود برآمدگی یا فرورفتگی
  • شکستگی لبه دندان
  • ترک خوردگی دندان

همچنین مواردی از قبیل: تغییر رنگ دندان ناشی از استعمال دخانیات، مصرف خوراکی های رنگی، قهوه، ضرب دیدگی یا عصب کشی دندان را نیز می توان با این روش اصلاح کرد.

 

موارد منع مصرف لمینت دندان

–   اگر فرد دچار پوسیدگی شدید یا عفونت لثه باشد نمی تواند از این روش درمانی استفاده کند. در ابتدا باید این موارد را برطرف کرده و سپس اقدام به انجام لمینت کند.

–   افرادی که مینای دندان آنها شدیدا ساییده شده است و بافت مینای آن ها کافی نیست، نمی توانند از لمینت استفاده کنند و در عوض باید از انوع روکش کمک بگیرند.

– افرادی که مبتلا به عادت دندان قروچه هستند اگر کاندید انجام لمینت شوند، این عادت مخرب سبب شکستگی و آسیب به لمینت می شود. برای رفع این عادت می توان از محافظ دندان یا نایت گارد استفاده کرد.

لزوم لمینت دندان های پائین

افرادی که دوست دارند دندان های خود را لمینت کنند، نمی دانند آیا لازم است هر دو فک لمینت شود یا خیر. با توجه به اینکه برخی افراد وقتی می خندند، دندان های فک پائین آنها دیده می شود، بهتر است دندانهای پائین را نیز لمینت کنند. البته می توان با روش بلیچینگ آن دندان ها سفیدتر کرد تا با دندان های دیگر مطابقت داشته باشند.

برای اینکه بدانیم چه تعدادی از دندان ها در فک بالا و پایین نیاز به لمینت دارند، بهتر است جلوی آینه ایستاده و لبخند بزنید. این کار را از نیمرخ و زوایای مختلف نیز انجام دهید. بدین ترتیب می توان به تعداد دندان های مورد نیاز برای لمینت پی برد.

تفاوت میان روکش لمینت و کامپوزیت

تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد که عبارتند از:

  1. لمینت های سرامیکی طبیعی تر جلوه می کنند و هزینه آن نیز بیشتر است و برای درمان باید چند بار به مطب مراجعه کرد.
  2. کامپوزیت نیازی به تراش مینای دندان ندارد. در این روش، دندان تراشیده نشده و ساختار آن سالم می ماند. اما طول عمر آن از لمینت کمتر است.

 

بعبارتی هر چه با لبخند دندان های بیشتری نمایان شود، تعداد دندان ها برای انجام لمینت بیشتر می شود. اکثر دندانپزشکان نیز لبخند کامل بیمار را از زوایای گوناگون عکسبرداری کرده و سپس درباره تعداد لمینت تصمیم گیری می کنند. بهتر است با یک متخصص دندانپزشکی مشورت شود.

 

لمینت دندانهای پایین

لمینت دندان های پایین-2

لمینت دندان های جلوی فک پایین

گاهی اوقات لازم است دندان های جلوی فک پایین نیز لمینت شوند. برخی از افراد تصورشان این است که لمینت دندان هر دو فک بالا پائین لازم و ضروری است؛ اما چنین نیست. ممکن است هیچ نیازی به لمینت دندانهای پایین وجود نداشته باشد.

عوامل زیادی در تصمیم گیری در خصوص لمینت فک پایین دخیل است. لازم به ذکر است که رنگ لمینت با انتخاب فرد تعیین می شود و بستگی به رنگ پوست، جنسیت و چهره فرد دارد.

هزینه لمینت دندانهای پایین

هزینه درمان های زیبایی مثل لمینت از جمله فاکتورهایی است که بر تصمیم گیری افراد در اقدام به درمان تأثیرگدار است. امروزه انواع تکنیک های جدید زیبایی در دسترس است. لمینت یکی از تکنیک های پرکاربرد در حوزه زیبایی دندان محسوب شده و هزینه آن به نوع مواد مصرفی، محل انجام لمینت و تعداد لمینت های مورد نیاز بستگی دارد.

همانطور که بطور دقیق نمی توان تعرفه های دندانپزشکی را قیمت گذاری کرد، هزینه لمینت دندان نیز چنین است. نمی توان هزینه دقیقی برای آن بیان کرد. برای ارزیابی قیمت، دندانپزشک بعد از معاینه و بررسی دقیق دندان ها، هزینه را به بیمار اعلام می کند.