جهت آشنایی با لمینت دندان های پوسیده ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

لمینت دندان های پوسیده

کامپوزیت و لمینت دندان ها در بیمارانی که دندان های پوسیده دارند انجام نمی شود، بنابراین اگر متخصص شما انواع مختلف لمینت ها را به شما معرفی می کند، می توانید مطمئن شویدکه دندان های شما دچار پوسیدگی نشده اند. همینطور، روکش های لمینت دندان ها مانع پوسیدگی دندان ها می شود و به شما اجازه می دهد که در روز دو مرتبه با استفاده از خمیر دندان مسواک بزنید و دهان و دندان های خود را شست و شو دهید.

لمینت دندان های پوسیده

لمینت دندان های پوسیده

یکی دیگر از عوامل کاهش پوسیدگی دندان این است که لمینت ها در قسمت جلوی دهان واقع می شوند و باعث شست و شوی راحت تر دهان و دندان شود. اما می تواند بعد از لمینت، دندان پوسیده شود. اگر روکش شما تازه باشد، پوسیدگی به آسانی پر می شود. بهترین کار در مورد این نوع از دندان ها راهنمایی از متخصص است، که تمامی جوانب را سنجیده و راه مناسبی را پیش رو شما قرار می دهد.

حدودا بعد از گذشته ده سال از مصرف لمینت دندان، نصف روکش لمینت از بین می رود و یا ترک بردارند که نیاز به تعویض لمینت ها دندان می باشد. بهداشت دهان و دندان مناسب می تواند به طولانی شدن کارایی لمینت ها کمک کند. شست و شوی مداوم دهان و دندان و مسواک زدن همراه با مراجعه همیشگی به متخصص از عوامل تاثیرگذار بر افزایش عمر لمینت ها می باشد.

در حالی که لمینت دندان هرگز امکان پوسیده شدن آن وجود دارد اما دندان های زیرین قطعاً توانایی پوسیده شدن را دارند، دندان ها در هر کجا که به شکلی با لمینت مرتبط می باشند، آسیب پذیرند. اگر میزان پوسیدگی دندان بیمار زیاد نباشد، می تواند باتشخیص دکتر بعد از پرکردن دندان، لمینت دندان صورت گیرد.

چگونه پس از لمینت دندان از پوسیدگی آن جلوگیری شود؟  

لمینت دندان ها باعث پوسیدگی دندان نمی شود و به همین دلیل تنها کاری که پس از لمینت دندان انجام داد رعایت اصول بهداشتی است. دقت داشته باشید در هنگام مسواک زدن، مسواک را به صورت ملایم بر روی دندان ها بکشید؛ زیرا در غیر این صورت لمینت های دندان هایتان خراشیده می شود. نخ دندان نیز می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. مراجعه دوره ای به دندانپزشکی برای چکاب سلامتی دندان می تواند تاحدی در جلوگیری از پوسیدگی دندان های به شما کمک کننده باشد.

آیا امکان پوسیدگی دندان بعد از لمینت وجود دارد؟

متاسفانه امکان پوسیدگی دندان ها در صورت رعایت نکردن بهداشت حتی پس از لمینت نیز امکان پذیر است.

لمینت دندان های پوسیده

لمینت دندان های پوسیده

روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان های لمینت شده:

در روز دو مرتبه مسواک بزنید. حداقل زمان برای مسواک زدن خود را دو دقیقه در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که با یک برس نرم و به شکل آرام مسواک بزنید، زیرا فشار محکم بر دندان  می تواند موجب آسیب رساندن به لمینت ها شود.

در روز حداقل یک بار از نخ دندان برای تمیزی دندان و دهان استفاده کنید. این کار باعث جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان و عدم التهاب لثه می شود.  مراجعه منظم به متخصص می تواند به چکاب مداوم دندان بپردازد و در صورت مشکل در لمینت ها، پیش از وخیم تر شدن اوضاع، مشکل را برای شما حل کند.

لمینت دندان سرامیکی  تا به حال به تعداد کثیری از بیماران این امکان را داده است تا لبخندی که دوست دارید داشته باشد. دندان های آسیب دیده و پوسیده هم می توانند با لمینت های سرامیکی ترمیم شوند و به حالت ابتدایی خود بازگردند. مواد پرکردنی کامپوزیت باندینگ می تواند برای فاصله ایجاد شده بین دندان ها به وجود آید و شکل دندان ها را تغییر دهد. ونیرها عموما از سرامیک های شیشه ای تهیه می شود. یک انتخاب مناسب و صحیح با ویژگی های منحصر به فرد که در سرامیک شیشه ای دیده می شود و یک لمینت سرامیکی مناسبی را تحویل می دهد.

ترمیم دندان پوسیده

برترین شیوه برای پوسیدگی دندان به میزان و شدت پوسیدگی بستگی دارد. در صورتی که قبل از ایجاد سوراخ در دندان، پوسیدگی دندان مورد توجه قرار بگیرد، می توانید به وسیله مسواک مانع پوسیدگی بیشتر دندان ها شوند. به همین جهت است که باید به صورت منظم به دندان پزشک مراجعه کنید.

رابطه ی پوسیدگی دندان و لمینت

از آن جایی که لمینت دندان به شکل مستقیم و غیر مستقیم به دندان ها اتصال دارد و فضای آزاد بین دندان ها به وجود نمی آورد ، احتمال پوسیدگی و جرابی دندان کم می شود. به همین جهت متخصص معتقدند که اگر پزشک این کار را با دقت و ظرافت انجام دهد دیگر نیاز به نگرانی شما در مورد پوسیدگی دندان نمی باشد.

البته نکته ای که باید به آن دقت داشت این می باشد که لمینت دندان هرگز مانع پوسیدگی دندان نمی شود و نباید به این جهت به لمینت دندان پرداخت. در واقع می توان گفت که لمینت دندان هیچ تاثیر مثبت و یا منفی بر روی دندان های افراد نمی گذارد و برای این که از پوسیده شدن دندان های خود جلوگیری نماید باید به سلامت دهان و دندان خود اهمیت فراوان دهید.

لمینت دندان های پوسیده

لمینت دندان های پوسیده

علت پوسیده شدن دندان ها چه می باشد؟

عده ای از افراد مدعی هستند که لمینت باعث پوسیدگی دندان ها می شود و می تواند سلامت دهان و دندان بیمار را با خطر مواجه کند. اما این سوال پیش می آید که چرا عده ای از افراد که به لمینت دندان های خود پرداخته همچین ادعایی می کنند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت یکی از عوامل که باعث به وجود آمدن چنین ادعایی می شود به این دلیل است که بیشتر افراد پس از انجام لمینت دیگر به سلامت دهان و دندان خود توجه نمی کنند و در نظر دارند که انجام لمینت برای سلامتی دندان های آن ها کافی می باشد.

همین امر باعث پوسیدگی روز به روز دندان ها شده و ذرات مواد غذایی در لابه لای دندان ها قرار گیرد که یکی از عوامل بسیار مهم در پوسیدگی دندان ها می باشد و به دندان ها آسیب وارد می کند. بنابراین شما تفاوتی با افرادی که لمینت دندان انجام نداده اند در نگهداری و مراقبت از دندان های خود ندارید و باید نسبت به دندان های خود حساسیت لازم را به خرج دهید.