لمینت جدید دندان (که بعضی اوقات روکش های پرسلن یا لمینت های چینی دندان نامیده می شوند) پوسته ای با ویفر و به طور سفارشی از مواد هم رنگ دندان هستند که برای بهبود سطح جلوی دندان ها طراحی شده اند تا ظاهر شما را بهتر کنند. این پوسته ها به جلوی دندان ها متصل شده و رنگ، شکل، اندازه یا طول آن ها را تغییر می دهند.

انواع روکش دندان

روکش های دندان را می توان از پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. روکش های چینی بهتر از روکش های رزینی در برابر لکه ها مقاومت می کنند. آن ها همچنین بهتر از خصوصیات منعکس کننده نور دندان های طبیعی تقلید می کنند. شما باید درباره انتخاب بهترین مواد روکش، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

ونیر های دندان چه مشکلاتی را برطرف می کنند؟

از ونیرهای دندان به طور معمول برای رفع موارد زیر استفاده می شود:

 • دندان هایی که تغییر رنگ داده اند
 • دندان هایی که فرسوده شده اند.
 • دندان هایی که تراش خورده یا شکسته شده اند.
 • دندان هایی که نامرتب، ناهموار یا نامنظم هستند (به عنوان مثال، دهانه یا برآمدگی در آن ها وجود دارد).
 • دندان هایی با شکاف بین آن ها (برای بستن فضای بین این دندان ها)

لمینت جدید دندان

تغییر رنگ دندان ها

دندان ها معمولا به دلایل زیر تغییر رنگ می دهند:

 • درمان کانال ریشه
 • لکه های حاصل از تتراسایکلین یا سایر داروها
 • فلوراید بیش از حد
 • پر کننده های بزرگ رزین
 • علل دیگر

فرایند لمینت دندان

تهیه لمینت دندان معمولاً نیاز به سه بار ویزیت دندانپزشک دارد – یکی برای مشاوره و دو بار برای ساخت و استفاده از روکش ها. یک دندان یا بسیاری از دندان ها می توانند همزمان فرآیند روکش دندان را طی کنند.

 • تشخیص و برنامه ریزی درمانی

شما به دندانپزشک خود نتیجه ای خواهید داد که می خواهید به آن دست پیدا کنید. در طی این قرار، دندانپزشک دندان های شما را بررسی می کند تا مطمئن شود که روکش های دندان مناسب شما هستند و در مورد روش کار و برخی از محدودیت های آن صحبت می کند. آن ها ممکن است از اشعه ایکس استفاده کنند و احتمالاً دهان و دندان شما را تحت تأثیر قرار دهند.

 • آماده سازی

برای تهیه روکش دندان، دندانپزشک سطح دندان را که تقریباً برابر با ضخامت روکش اضافه شده به سطح دندان است، تغییر شکل می دهد. شما و دندانپزشک قبل از اصلاح مینای دندان تصمیم خواهید گرفت که آیا ناحیه را بی حس کنند یا خیر.

در مرحله بعدی، دندانپزشک از دندان شما مدلی ایجاد می کند. این مدل به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود که باعث ایجاد روکش می شود. معمولاً 2-4 هفته طول می کشد تا روکش ها از آزمایشگاه برگردند. در این بین می توان از روکش های موقت دندان استفاده کرد.

 • پیوند

دندانپزشک روکش را روی دندان شما قرار می دهد تا مناسب بودن و رنگ آن را بررسی کند و قبل از این که به طور دائمی روی دندان شما سیمان شود، روکش را مرتبا برداشته و برش می دهد. رنگ روکش را می توان با سایه سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. در مرحله بعدی، برای آماده سازی دندان برای دریافت روکش، دندان شما تمیز و صیقل داده می شود.

اکینگ دندان را خشن می کند تا فرآیند اتصال قوی ایجاد شود. سیمان مخصوصی به روکش زده می شود و سپس روی دندان شما قرار می گیرد. هنگامی که روکش به درستی قرار گرفت، دندانپزشک با تابش نور خاصی به آن، مواد شیمیایی موجود در سیمان را فعال کرده و باعث سفت شدن سریع آن می شود.

مراحل نهایی شامل از بین بردن سیمان اضافی، بررسی نیش و انجام هرگونه تنظیمات لازم است. دندانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد که برای بررسی مجدد لثه ها و محل قرارگیری روکش، طی یک هفته دیگر برای ویزیت مراجعه کنید.

طول عمر لمینت

ونیر ها به طور کلی بین 7 تا 15 سال دوام می آورند. بعد از این زمان، باید جایگزین شوند.

مراقبت های بعدی از روکش های دندان

روکش های دندان نیاز به مراقبت خاصی ندارند. به رعایت اصول بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شست و شو با دهان شویه ضد عفونی کننده همانند معمول ادامه دهید. حتی اگر روکش های چینی در برابر لکه ها مقاومت کنند، دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند از خوردن غذا ها و نوشیدنی هایی مثل قهوه، چای و… خودداری کنید.

هزینه لمینت جدید دندان

هزینه لمینت جدید دندان شما ممکن است به این بستگی داشته باشد که در کدام قسمت از کشور زندگی می کنید و چه مقدار کار می خواهید روی دندان های تان انجام گیرد. هزینه معمولاً تحت پوشش بیمه نیست. برای اطمینان، با شرکت بیمه دندانپزشکی خود مشورت کنید.

آیا روکش ها ارزش هزینه آن را دارند؟

از آن جا که روکش ها می توانند 10 سال یا بیشتر دوام داشته باشند، این یک سرمایه گذاری طولانی مدت در توانایی شما برای احساس خوب لبخند است. بسیاری از مردم این ارزش را ارزش هزینه و دردسر انجام کارشان می دانند.

جایگزین های روکش دندان

گزینه های جایگزین روکش شامل پیوند ها و تاج ها است. روکش ها گزینه خوبی در این بین هستند. اگر بخواهید شکل دندان های خود را بیش از اندکی تغییر دهید، همان طور که با باندینگ انجام می شود، روکش ها ممکن است بهترین انتخاب شما باشند.

کدام نوع لمینت جدید دندان بهترین است؟

این که کدام لمینت جدید دندان برای شما بهتر است به بودجه، نتایج دلخواه و سبک زندگی شما بستگی دارد. روکش های کامپوزیت و پرسلن می توانند لبخند جدید و بهبود یافته ای را بدون جراحی پیچیده ارائه دهند.

روکش های چینی توانایی ظاهری تقریباً غیرقابل تمایلی دارند و از دندان های طبیعی شما تقلید می کنند. روکش های چینی به دوام و مقاومت در برابر لکه ها مشهور هستند؛ زیرا با مراقبت مناسب و معاینات منظم دندانپزشکی می توانند 10-15 سال دوام داشته باشند.

لمینت جدید دندان

با این حال، هزینه روکش های چینی به طور قابل توجهی بیشتر از کامپوزیت است. روکش های پرسلن به دلیل مواد استفاده شده و مدت زمان لازم برای استفاده و ایجاد آن ها، قیمت بیشتری دارد. ونیر های کامپوزیت فقط در یک بار بازدید می توانند مستقیماً به دندان متصل شوند، در حالی که تناسب، شکل ظاهری و رنگ روکش های پرسلین به صورت سفارشی توسط یک تکنسین دندانپزشکی در آزمایشگاه انجام می شود.

برخلاف روکش های کامپوزیت، روکش های چینی قابل ترمیم نیستند. در صورت تراشه یا خرابی، باید جایگزین شوند. از مزایای روکش های کامپوزیت می توان به هزینه قابل توجه پایین تر و قابلیت ترمیم اشاره کرد. روکش های کامپوزیت تقریباً نیمی از هزینه روکش های چینی را دارند.