امروزه زیبایی و سلامت دندان­، از اهمیت بالایی برخوردار است. پیشرفت های چشمگیر علم دندانپزشکی در سال­های اخیر، این امکان را برای ما فراهم کرده تا بتوانیم زیبایی دندان­هایمان را بهبود ببخشیم و حتی فرم و رنگ دندان­هایمان را به شکل دلخواه تغییر دهیم. در این نوشته، تصمیم داریم فرق کامپوزیت ونیر با لمینت را بیان کرده و به بررسی هر یک از این روش ها بپردازیم.

لمینت دندان چیست؟

یکی از موثرترین درمان­های زیبایی دندان، لمینت دندان است .لمینت، پوسته­ هایی ظریف و در عین حال، با استحکام بسیار بالا است که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان­ها به کار می­ رود. جنس لمینت از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم، طول دندان و یا بستن فاصله­ی بین دندانی، برطرف کردن زردی و بدرنگی دندان، اصلاح طرح لبخند و حتی اصلاح شکستگی­ها و لب پریدگی­های دندانی استفاده می­ شود.

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت

مزایای لمینت

به کمک لمینت، می­توان طرح لبخند دلخواه را برای فرد طراحی کرد. همچنین قابلیت آن را دارد که هر فرد لمینت همرنگ دندان خود را (رنگ طبیعی دندان یا بسیار سفید) انتخاب کند. به طور معمول، برای داشتن یک لبخند بسیار زیبا، بهتر است 8 الی 10 تا از دندان های جلو لمینت شود. این کار باعث می­شود چهره و دندان­های شما بسیار زیباتر شده و لبخندتان، به میزان زیادی دلپذیرتر و قشنگ ­تر شود.

روش های انجام لمینت

لمینت­ دندان به دو صورت قابل انجام است

  • لمینت سرامیکی
  • لمینت کامپوزیت (کامپوزیت ونیر)

آشنایی با لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی پوششی است از جنس نوعی سرامیک که از آن برای اصلاح نامرتبی، به هم ریختگی، کوتاهی و بلندی، اصلاح رنگ دندان، شکستگی­های دندانی، بستن فاصله ­های بین دندانی، بزرگ کردن دندان­ های ریز و دندان­های بد شکل استفاده می ­شود.

برای ساخت لمینت ­های سرامیکی، ابتدا بدون تراش دادن سطح دندان (به جز در موارد خاص) و آماده سازی سطح دندان، قالب‌گیری انجام می­شود و سپس قالب تهیه شده برای ساخت نهایی لمینت سرامیکی به لابراتوار ارسال می­شود.

لابراتوار با توجه به درخواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر و انتخابی بیمار، آن را آماده کرده و پس از آماده­سازی، در جلسه بعدی، های آماده شده بر روی دندان چسبانده می­شوند.

آشنایی با کامپوزیت ونیر

لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر، پوششی است که طی یک جلسه بطور مستقیم توسط دندانپزشک بر روی دندان­ها قرار داده و ساخته می­شود و پروسه درمان در همان جلسه اول کامل می شود. جنس ونیرهای کامپوزیت از جنس مواد ترمیمی همرنگ دندان است که با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندان ها، ساخته شده و بر روی دندان قرار می گیرند.

به کمک این درمان، می­توان بدفرمی­ها،بدرنگی­ها، فواصل باز، ترک­ها، شکستگی   ها، لب پریدگی­ها و به هم ریختگی­های خفیف تا متوسط دندان­ها را برطرف نمود.

تفاوت کامپوزیت ونیر با لمینت

یکی از سوالات رایج در زمینه لمینت دندان، تفاوت میان لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت ونیر است که در ادامه، تفاوت­های میان این دو را از جنبه­های مختلف، بررسی می­کنیم:

  • تفاوت از لحاظ پروسه درمان

لمینت سرامیکی، پس از تراش دندان و قالب­گیری توسط لابراتوار ساخته می­شود و در نهایت، توسط دندانپزشک فرم داده می­شود. طول درمان لمینت­های سرامیکی حدوداً ۱۰ الی ۱۵ روز است.

کامپوزیت ونیر توسط دندانپزشک در همان جلسه، فرم داده می­شود و نیاز به تراش دندان و قالب­گیری توسط لابراتوار ندارد. طول درمان در کامپوزیت ونیر، ۴ الی ۵ ساعت است که معمولاً در یک جلسه انجام می­شود.

  • تفاوت از لحاظ ثبات رنگ

کامپوزیت ونیر، نسل جدید کامپوزیت­های دندان محسوب می شود که در صورت انجام توسط دندانپزشک متخصص زیبایی دندان، ثبات رنگ و زیبایی عالی خواهد داشت. ولی باید توجه داشته باشید که کامپوزیت ونیر نیاز به پالیش سالیانه دارد.  لمینت سرامیکی به دلیل ساختار کریستالی و جذب آب کمتر، نسبت به کامپوزیت­ ونیر، ثبات رنگ بیشتری داشته و نیاز به پالیش سالانه هم ندارد.

  • تفاوت از لحاظ استحکام

مواد استفاده شده در کامپوزیت ونیر، به لحاظ ماهیت فیزیکی که دارد قطعاً پس از یک مدت، تغییر رنگ خواهد داد (بخصوص اگر مصرف قهوه یا نوشیدنی­های رنگی زیاد باشد). همچنین کامپوزیت ونیر مستعد شکسته شدن است. ولی جای نگرانی نیست، چراکه کامپوزیت ونیر قابل بازگشت بوده و در صورت لزوم، دندانپزشک می­تواند آنها را جایگزین نموده یا به طور کلی از روی دندان­ها بردارد. با این حال، کامپوزیت ونیر ماندگار بوده و اگر رسیدگی و مراقبت مداوم انجام شود، ۴ الی ۸ سال دوام خواهد داشت.

لمینت سرامیکی به علت لعابکاری سرامیک، در مقابل شکستگی و لکه­دار شدن به شدت مقاوم است. بنابراین، لمینت­ سرامیکی طول عمر بیشتری داشته و در صورت رسیدگی و نگهداری مناسب می­تواند تا بیش از ۱۵ سال دوام داشته باشد.

  • تفاوت از لحاظ هزینه درمان

هزینه کامپوزیت ونیر به مراتب پایین­تر از لمینت سرامیکی است و این مزیت خوبی برای کامپوزیت ونیر محسوب می­شود.

  • تفاوت از لحاظ میزان تراش دندان

میزان تراش دندان، در هر دو مورد، بسیار کم بوده یا حتی فرآیند درمان می­تواند بدون تراش انجام ­شود؛ بصورتی که هیچگونه آسیبی به بافت دندان وارد نمی­شود.

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟

اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت می­کنید و همچنین از بافت لثه سالمی برخوردار هستید، دندان­های شما نیاز به تغییرات زیادی نداشته و کامپوزیت ونیر می­تواند انتخاب بهتری برای شما باشد. شما در یک جلسه 4 الی 5 ساعته، با صرف هزینه کمتر، تغییرات بی­نظیری در زیبایی دندان­های خود خواهید داشت. اگر کامپوزیت ونیز را انتخاب کردید، برای حفظ زیبایی دندان­های خود، پالیش سالانه را فراموش نکنید و حتما در این خصوص با پزشک خود مشورت داشته باشید.

ولی درصورت استعمال دخانیات و مصرف مداوم قهوه، چای و مواد غذایی رنگی و همچنین درصورت وجود پوسیدگی وسیع دندانی که بیمار نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندان­ها و طرح لبخند دارد، قطعاً لمینت­ سرامیکی انتخاب بهتری خواهد بود. اگر لمینت سرامیکی را انتخاب کردید، خبر خوبی که برای شما داریم این است که لمینت سرامیکی، استحکام و ثبات رنگ بالاتری داشته و نیاز به پالیش سالانه هم ندارد. همچنین چون سرامیک دارای خاصیت بازتابندگی نور بود و شفافیت بالایی دارد، شباهت بیشتری به مینای دندان داشته و از این رو کاملاً طبیعی به نظر می­رسد.

در نهایت، شما می­توانید با توجه به شرایط خود و نظرات پزشک متخصص زیبایی دندان، یک از روش­های لمینت دندان را برای رسیدن به دندان­هایی با فرم زیبا، انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید :