ترمیم و زیبایی دندان چیست و چگونه ممکن است ؟ این روزها دندانپزشکان، علاوه بر توجه به سلامت دندان ها و رفع مشکلات و بیماری های دهان و دندان ها، اقداماتی نیز در جهت بهبود ظاهر و حفظ زیبایی دندان ها انجام می دهند و معتقدند ظاهر زیبای دندان ها، به اندازه سلامت آن ها اهمیت دارد. به مجموع اقداماتی که در جهت زیبا سازی و بهبود ظاهری دندان ها، کام و یا لثه انجام می شوند، دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی می گویند. اگر می خواهید بدانید که ترمیم و زیبایی دندان چیست و انواع آن کدام است، در این مقاله با ما همراه باشید.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی، یک شاخه و تخصص زیبایی در زمینه دندان پزشکی است. در این رشته، با کمک مواد و تجهیزاتی، در جهت زیبا سازی دندان ها اقداماتی صورت می گیرد. این اقدامات در جهت دست یابی به یک لبخند زیبا و ایده آل انجام است.

برخی از اقدامات درمانی که در جهت زیبا سازی دندان ها انجام می شوند، می توانند باعث افزایش سلامت دندان ها نیز شوند. برای مثال پر کردن دندان ها با مواد سرامیکی علاوه بر این که جنبه ظاهری و زیبایی دارد، باعث حفظ بافت مینای دندان ها نیز می شود؛ زیرا پر کردن دندان ها با مواد سرامیکی، در مقایسه با پر کردن دندان ها با مواد فلزی، نیازمند تراشیدن کمتر مینای دندان ها است.

دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی، می تواند شامل حذف قسمتی از دندان ها یا اضافه کردن موادی به دندان ها باشد.

انواع خدمات ترمیم و زیبایی دندان چیست؟

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی شامل موارد زیر است:

 • اینله و انله
 • بلیچینگ
 • ونیر
 • روکش و بریچ
 • باندینگ
 • تراشیدن و شکل دادن به مینای دندان
 • درمان های ترمیمی و زیبایی لثه

اینله و انله

این درمان ترمیمی و زیبایی، شامل پرکردگی های غیرمستقیم دندان ها، توسط قسمت هایی است که در لابراتوار ساخته می شوند. این روش زیبایی و ترمیمی، در پر کردن پوسیدگی های خفیف یا متوسط و یا دندان هایی که ساختار و فضای کافی برای جای گیری مواد پر کردگی ندارند، استفاده می شود. این ساختارها در لابراتوار و از مواد کامپوزیت رزینی ساخته می شوند و توسط چسب هایی به دندان ها چسبیده می شوند.

این ساختارها باعث استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیده شدن بیشتر دندان ها می شود.

بلیچینگ

این عمل زیبایی، توسط یک فرایند شیمیایی انجام شده و باعث سفید شدن دندان ها می شود. بلیچینگ دندان، در از بین بردن لکه های دندانی نیز موثر است. تغییر رنگی که بر روی مینای دندان ها ایجاد می شود، می تواند به دلیل مصرف برخی داروها، چای، قهوه و یا کشیدن سیگار باشد. بد رنگ شدن دندان ها، حتی ممکن است ارثی و یا به علت افزایش سن باشد. عمل بلیچینگ و سفید کردن دندان ها ممکن است در مطب دندانپزشکی و توسط دندانپزشک و یا در منزل و تحت نظر دندانپزشک انجام شود.

سفید کردن دندان ها از طریق بلیچینگ در منزل 2 الی سه هفته و در مطب دندانپزشکی طی یک الی دو جلسه انجام می شود. هر جلسه ی بلیچینگ دندان، در مطب دندانپزشکی، چهل و پنج دقیقه به طول می انجامد.

ترمیم زیبایی دندان چیست

ونیر

ونیر دندان، یک روکش و لایه ی بسیار نازک بوده که توسط متخصص دندانپزشک بر روی دندان های بیمار قرار داده می شود. این روکش های ونیر، در جهت سفید کردن دندان ها، بهبود ظاهر آن ها و برطرف کردن و ترمیم کردن ترک خوردگی ها یا شکستگی های جزئی دندانی، استفاده می شوند.

مواد تشکیل دهنده ی این روکش های ونیر، در مطب دندان پزشکی و توسط دندان پزشک بر روی دندان های شما قرار داده می شوند و دندانپزشک آن ها را شکل می دهد. این روکش ها، تحت تابش اشعه مخصوصی سفت و محکم می شوند.

ترمیم زیبایی دندان چیست

روکش و بریچ

بریچ ها، در پر کردن فضاهای خالی بین دندان ها کاربرد داشته و علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز دارند. این بریچ ها می توانند یک روش جایگزین و بسیار مقرون به صرفه برای ایمپلنت و یا ارتودنسی باشند.

روکش ها، همانند بریچ، در جهت اصلاح دندان های شکسته و ترک خورده به کار می روند. با کمک این روکش ها، می توان دندان ها را به حالت طبیعی آن ها برگرداند. روکش های سرامیکی می توانند تنها در یک جلسه توسط متخصص دندانپزشک بر روی دندان ها قرار داده شوند.

باندینگ

انجام باندینگ، توسط ماده ای به همین نام انجام شده و در پر کردن فضاهای خالی ما بین دندان ها و روشن کردن دندان ها، کاربرد دارد. انجام باندینگ طی دو الی سه جلسه انجام شده و از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است. باندینگ دندان ها، می تواند تا سال ها دوام داشته باشد و از بین نرود. باندینگ ها، نسبت به سایر درمان های ترمیمی و زیبایی دندان، بیشتر در معرض تغییر رنگ و لکه دار شدن هستند. بلیندینگ دندان، حتی می تواند در پر کردن دندان هایی که پوسیدگی های خفیف دارند، استفاده شود.

تراشیدن و شکل دادن به مینای دندان ها

این کار، شامل تراشیدن و شکل دادن به مینای دندان ها است که از طریق حذف کردن یا تراش دادن قسمتی از مینای دندان انجام می شود. انجام این کار، در جهت بهبود وضعیت ظاهری دندان ها است. در کنار تراشیدن و شکل دندان مینای دندان، ممکن است دندانپزشکان از باندینگ و یا ونیر نیز استفاده کنند تا ظاهر دندان ها زیباتر شود.

تراشیدن و شکل دادن به مینای دندان، می تواند در حل مشکلات زیر تاثیرگذار باشد:

 • دندان های کج یا دندان هایی که خیلی با هم هپوشانی داشته باشند.
 • دندان های شکسته شده و یا نامرتب
 • رفع مشکلات جزئی بایت

ایمپلنت

ایمپلنت ها، به عنوان یک جایگزین برای دندان های کشیده شده و از دست رفته استفاده می شوند. در این روش، دندانپزشک متخصص، یک پیچ تیتانیومی را در محل دندان کشیده شده، وارد استخوان فک می کند و سپس آن را با یک روکش ایمپلنت می پوشاند.

ترمیم زیبایی دندان چیست

درمان های ترمیمی و زیبایی لثه

درمان های زیبایی لثه، در جهت زیبا کردن لبخند شما استفاده شده و در حل مشکلات زیر کاربرد دارند:

 • متقارن نبودن خط لثه
 • دندان هایی که کوتاه تر و یا بلندتر از حد استاندارد می باشند
 • زمانی که رشه های دندان ها مشخص و نمایان باشند
 • عقب نشینی لثه ها

منبع:  تاج دنتال