یکی از موفقیت آمیز ترین روش های تبدیل دندان های مشکل دار، به دندان های مرتب و زیبا با لبخندی جذاب، لمینت دندان و روکش های دندانی است. ایجاد لبخند با استفاده از لمینت دندان یکی از پر درخواست ترین خدمات دندانپزشکی است. با توجه به اینکه هزینه های دندانپزشکی تقریبا بالا هستند؛ اما اگر هزینه لمینت دندان را با نتایج رضایت بخشی که برای افراد ایجاد می کند، مقایسه کنیم، می بینیم که واقعا ارزشش را دارد.

هزینه لمینت دندان

انواع لمینت دندان

لمینت دندان دارای دو نوع اصلی است:

لمینت کامپوزیت

به آن روش مستقیم رنگ‌ دندان هم گفته می‌شود. در این روش از مواد پرکننده سفید با مقاومت بالا که مستقیما به دندان می چسبیند استفاده می شود. برای برخی از افراد این مورد مناسب است. آن ها معمولاً از پرسلن می باشند و طول عمر کوتاه تری نسبت به نوع دیگر لمینت دندان دارند. طول عمر لمینت های کامپوزیتی معمولاً بین ۴ الی ۷ سال می باشد. البته اگر اقدامات مراقبتی در خصوص بهداشت دهان و دندان تان را به طور مرتب رعایت کنید، طول عمر آن را افزایش می دهد.

لمیینت های سرامیکی یا چینی

که روکش‌های باریکی از پرسلن هستند که در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند و سپس به عنوان یک روکش کامل روی دندان‌ ها نصب می شوند. هنگام ساخت روکش لمینت سرامیکی ابتدا یک روکش موقت برای دندان ها درست می کنند. این به شما و دندانپزشک تان اجازه می‌دهد که لبخند را ارزیابی کرده و تغییرات دلخ واه را در شکل، رنگ و باقی موارد آن تنظیم کنید.

 استفاده از کدام نوع لمینت مناسب است

لمینت کامپوزیتی و سرامیکی هر کدام شان دارای مزایا و معایب مختلفی هستند که نسبت به اولویت های فرد، یکی از آن ها انتخاب می شود. برای مثال روکش های چینی یا سرامیکی بسیار پرطرفدار هستند، به این دلیل که مقاومت بالاتری دارند. طول عمر آن ها هم بیشتر است؛ اما می‌توانند رنگ بگیرند و گرانتر هستند. روکش لمینت کامپوزیتی با استفاده از مواد خاصی برای نصب دندان استفاده می‌شود که طی یک جلسه انجام می شود و همین باعث می‌شود هزینه شما پایین‌ تر بیاید؛ ولی در کل قیمت لمینت کامپوزیتی خیلی پایین ‌تر از لمینت سرامیکی می‌باشد؛ اما این این را هم باید بدانید و در نظر بگیرید که طول عمر کوتاه تری دارد و مقاومتش هم نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

طیف وسیعی از گزینه های مربوط به هزینه می تواند برای لمینت ‌دندان وجود داشته باشد که به موارد مختلفی بستگی دارد.

هزینه لمینت دندان در ایران چقدر است؟

هزینه روکش دندان یا لمینت دندان در ایران در مقایسه با قیمت جهانی آن کمتر است؛ بنابراین اگر تصمیم دارید که یک لمینت بر روی دندان خود نصب کنید، می توانید در ایران با قیمت پایین تر، اما با کیفیت بالا این کار را انجام دهید. این کار باعث می شود هزینه لمینت دندان هایتان پایین ‌تر بیاید. استفاده از تبحر و تخصص پزشکان ایرانی در این زمینه بسیار مسمر ثمر است.

ماندگاری لمینت دندان چقدر است

لمینت دندان کامپوزیتی و سرامیکی معمولا ماندگاری خوبی دارند؛ اما این بستگی به نحوه نگهداری افراد هم دارد. هر چقدر بهتر نگهداری شود طول عمرش هم بالاتر می رود. برای بالابردن طول عمر لمینت دندان باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • تا حد ممکن از نوشیدن و خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگی اجتناب کنید
  • سیگار نکشید
  • از خوردن نوشیدنی های خیلی سرد و خیلی گرم دوری کنید
  • از خوردن یا شکستن مواد غذایی سفت و سخت مانند آجیل و ته دیگ خودداری کنید
  • مواد غذایی چسبنده مانند آدامس و شکلات های تافی و غیره استفاده نکنید
  • شکاندن پوست خشکبار مانند پسته و فندق با دندانتان خودداری کنید
  • به طور مرتب و روزانه از مسواک، دهانشویه، نخ دندان و مسواک بین دندانی استفاده کنید

قیمت یک مجموعه کامل از لمینت چقدر است؟

هزینه یک مجموعه لمینت کامل به تعداد دندان های هر فرد بسیار بستگی دارد. تعداد معمولی که برای لمینت کردن دندان استفاده می‌شود معمولاً شش دندان جلو هستند؛ اما شما می توانید برای دوازده دندان هم این کار را انجام دهید. به طور متوسط استفاده از لمینت دندان برای دندان های جلویی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. طبیعی است که هر چه تعداد دندان هایی که لمینت می کنید بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر می رود.

دندان های بسیار کج

اگر دندان‌های شما بسیار کج باشد در حقیقت شما با استفاده از لمینت دندان می ‌توانید تا ۵۰ درصد شرایط دندان خود را بهبود دهید. در این موارد برای اینکه نتیجه صد درصدی بگیرید، باید درمان صاف کردن دندان را هم در کنار لمینت دندان داشته باشید و این دو درمان را با هم ادغام کنید که البته ابتدا درمان صاف کردن دندان انجام می‌شود.

رنگ دندان

یکی از مزایایی که یک لمینت دندان دارد این است که می تواند رنگ دندان را تغییر دهد و یا اگر فرد نمی‌خواهد رنگ دندانش تغییر پیدا کند می تواند از لمینتی که همرنگ دندان خودش استفاده کند. معمولاً قبل از اینکه درمان لمینت ‌دندان انجام شود، تمام دندان ها را یک بار سفید می کنند.

عوارض لمینت دندان

لمینت دندان در کنار مزایای مختلف زیادی که می‌تواند برای افراد داشته باشد عوارضی هم دارد که عبارتند از:

  1. بیشتر شدن حساسیت در دندان های لمینت شده
  2. شکستگی دندان های لمینت شده
  3. تغییر رنگ لمینت

همچنین هزینه لمینت و کامپوزیت برای دندان ها در کلینیک های مختلف تهران متغیر است. هزینه لمینت دندان به موقعیت جغرافیایی و گستردگی ناحیه تحت درمان هم بستگی دارد. معمولاً بیمه هزینه لمینت دندان را تقبل نمی‌کند و برای اطمینان حاصل پیدا کردن از این موضوع باید با شرکت بیمه دندانپزشکی خودتان تماس گرفته و مشورت کنید. همانطور که می دانید لمینت می تواند هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی داشته باشد، چیزی که مسلم است این است که بیمه هزینه ای بابت کارها و عمل های زیبایی پرداخت نمی کند. اما اگر لمینت شما جنبه سلامتی و درمانی دارد، بد نیست که با شرکت بیمه صحبتی داشته باشد؛ چرا که ممکن است هزینه ها را تقبل کند.

لمینت دندان از لحاظ زیبایی به سفید کردن دندان فرد کمک می کند و دندان های سفید و زیبایی را به نمایش می گذارد.