لمینت دندان پوسته ای نازک است که با توجه به رنگ دندان افراد برای بهبود شکل ظاهری بیمار و برای پوشاندن جلوی دندان وی طراحی می شود. این پوسته ها به قسمت جلویی دندان ها متصل می شوند و رنگ، فرم و طول آنها را تغییر می دهند. قیمت لمینت دندان به روز برای افراد مختلف متفاوت بوده و بستگی به تعداد دندان هایی دارد که فرد می خواند لمینت کند.

قیمت لمینت دندان به روز

قیمت لمینت دندان به روز به موارد زیر بستگی دارد:

  • جنس لمینت

قیمت لمینت در درجه اول به جنس لمینتی که فرد می خواهد به عنوان روکش برای دندان های خود استفاده کند بستگی دارد. هر چه لمینت جنس بهتری داشته و بادوام تر باشد، قطعا هزینه بیشتری برای فرد خواهد داشت. همچنین میزان مقاومت لمینت در برابر تغییر رنگ نیز می تواند بر هزینه آن بیفزاید.

  • تخصص دندانپزشک

همچنین بستگی به این دارد که فرد برای لمینت نزد دندانپزشک برود یا متخصص. طبیعی است که مراجعه به متخصص هزینه بیشتری برای فرد خواهد داشت، اما از این بابت که کیفیت کارش بهتر خواهد شد نگرانی ای نخواهد داشت. کیفیت کار انجام شده موضوع بسیار مهمی است؛ چرا که اگر این کار به درستی انجام نشود، می تواند در آینده موجب پوسیدگی دندانهای فرد شده و مشکلات جانبی دیگری را برای وی در برداشته باشد. همچنین میزان تطابق رنگ لمینت با رنگ دندان مساله مهم دیگری است که دندانپزشک باید در نظر داشته باشد.

قیمت لمینت دندان به روز

  • منطقه جغرافیایی

حتی منظقه جفرافیایی که دندانپزشکی که فرد انتخاب می کند نیز می تواند در قیمت لمینت دندان به روز تاثیر داشته باشد. بدیهی است که این قمیت در بالا و پایین شهر و همچنین تهران و شهرستان متفاوت خواهد بود.

  • ارتودنسی قبل از لمینت

گاهی ممکن مشکل دندان های بیمار به قدری شدید باشد که دندانپزشک تشخیص دهد که فرد باید قبل از انجام لمینت، برای ارتودنسی اقدام کند و پس از اینکه دندان های وی به اندازه کافی صاف شدند، درجای درست قرار گرفتند و مشکل فک حل شد، برای انجام لمینت اقدام کنند.

لمینت پرسلن

ورقه پرسلن ساخته شده از لایه های مختلف چینی نازک که از طریق دندان ها و لایه چسبنده قابل تغییر است. بر خلاف تصور عموم، برای ساخت لمینت پرسلن، دیگر نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک، فقط چند تراش کوچک برای تعبیه ورقه ها صورت می گیرد که هیچ ضرری برای مینای دندان ندارد. علاوه بر عنصر زیبایی، اتصال صحیح و محکم لمینت به دندان ها بسیار مهم است. دندانپزشک پس از نصب، از رزین هایی که برای روشن شدن لمینت هستند، استفاده می کند. روکش لمینت پرسلن (PLV) عامه پسند شده است. لکه های روی دندان که به سفید کننده شیمیایی پاسخ نمی دهند، با استفاده از PLV اصلاح می شوند.

اجرای موفقیت آمیز PLV نیاز به برنامه ریزی دقیق و همچنین درک صحیح از انتظارات بیمار دارد. با مراقبت معمول و بهداشت دهان و دندان، PLV  می تواند یک گزینه درمانی محافظه کارانه و ایده آل باشد.

روش های ساخت روکش دندان

در حال حاضر برای ساخت روکش های دندانی از دو روش استفاده می شود:

  • تکنیک های مستقیم
  • تکنیک های غیر مستقیم

روش مستقیم

روش مستقیم شامل استفاده مستقیم از رزین کامپوزیت بر روی سطح دندان بدون ساخت در آزمایشگاه است. در بیشتر موارد، تکنیک مستقیم نیازی به ویزیت مجدد ندارد.

روش غیر مستقیم ساخت روکش

روش غیر مستقیم از آزمایشگاه دندانپزشکی برای تولید روکش استفاده می کند. تکنیک غیرمستقیم مستلزم یک مرحله اضافی است. با ظهور فناوری به کمک رایانه و فناوری ساخت CAD-CAM ، اکنون می توان روش ترمیم غیر مستقیم را در یک ویزیت دندانپزشکی تکمیل کرد. درمان از طریق پروتکل مستقیم یا غیرمستقیم ممکن است به کاهش ساختار طبیعی دندان نیاز داشته باشد یا نداشته باشد.

قیمت لمینت دندان به روز

پیوند روکش با مینای دندان

با این روش ها همیشه ظاهر بهتری نسبت به دندان های اصلی حاصل می شود. پیوند بین روکش لمینت و دندان باید در مینای دندان باشد و نه در عاج. بار ها و بار ها ثابت شده است که عاج بهترین چسبندگی را به ما نمی دهد. از این رو باید دندانپزشک تمام تلاش خود را بکند تا روکش را به مینای دندان پیوند دهد. این پیوند اوج زیبایی را که دندانپزشک و بیمار دنبال آن هستند فراهم می کند.

کاربرد روکش چینی

از روکش های چینی در بسیاری از موارد که دندان اصلی تغییر رنگ داده یا بدشکل است، استفاده می شود. همچنین می تواند برای افزایش قد یا عرض دندان و تغییر شکل خط لبخند به “لبخند هالیوود” استفاده شود. روکش باید طوری باشد که تقلبی یا سفید غیر طبیعی نشان داده نشود.

مزایای تهیه روکش دندان

1- ظاهر طبیعی روی دندان ها دارد

2-به خوبی با لثه ها سازگار می شود، از این رو هیچ لبه تیره ای روی آن دیده نمی شود.

3- در برابر لکه ها مقاوم بوده و با رنگ دندان ها همخوانی دارد.

4- امکان جایگیری روی تاج با حداقل تراشیدن دندان را دارد.

نقطه ضعف روکش دندان

روکش ها هزینه زیادی دارند، از این رو به بیماران توصیه می شود که مداد یا ناخن نجوند و یا نخ نخورند. روکش ها بسته به نوعی که استفاده می شوند، 10 تا 20 سال دوام دارند و به راحتی قابل تعویض هستند. روکش های دندانی نیازی به مراقبت خاصی ندارند و می توان آن ها را به طور معمول مسواک زد و از نخ دندان استفاده کرد.

 

دستورالعمل های مراقبت پس از روکش دندان چیست؟

پس از نصب روکش دندان، بهداشت دهان و دندان به راحتی قبل نخواهد بود. شما باید از برخی لوازم جانبی مخصوص استفاده کنید که هنگام استفاده از روکش، نحوه استفاده از این ابزار ها آموزش داده می شود. عدم انجام این کار باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود. برای بررسی وضعیت روکش ها هر 6 ماه یا حداقل سالی یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مدت زمان بهبودی پس از روکش دندان چه قدر است؟

از آن جا که انجام روش لبخند هالیوود یک روش تهاجمی نیست، بنابراین دوره نقاهت وجود نخواهد داشت و فرد می توانید بلافاصله فعالیت خود را از سر بگیرید. اما در روز های اول ممکن است هنگام جویدن غذا یا نوشیدن چیز های سرد و گرم احساس ناراحتی کند، اما این عوارض جانبی موقتی پس از 2 یا 3 هفته از بین می روند.

بیشتر بخوانید :