دندانپزشکی ، یکی از شاخه های علوم پزشکی است. هدف علم دندانپزشکی ، تشخیص و درمان مشکلات و بیماری های مربوط به دهان، دندان و لثه است. امروزه دندانپزشکان  علاوه بر این­که مشکلات و ناهنجاری های دندان را درمان می کنند، توجه ویژه ای نیز به زیبایی و ظاهر دندان ها و لثه دارند و به رفع مشکلات مرتبط با زیبایی و ترمیم وضعیت دهان و دندان ها می پردازند.

ابتدا دندانپزشکان باید یک دوره عمومی دندانپزشکی ، شامل دو سال علوم پایه و چهار سال دوره بالینی و کلینیکی را بگذرانند. پس از گرفتن مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی ، دندانپزشکان می توانند در دوره های تخصصی شرکت کرده و مهارت­های خاصی را در زمینه درمان و زیبایی دندان ها بیاموزند.

یک دندانپزشک عمومی می تواند چه درمان هایی را انجام دهد؟

درمان هایی که یک دندانپزشک عمومی می­تواند آنها را انجام دهد، شامل موارد زیر است:

 • معاینه، تشخیص و درمان پوسیدگی های دندان
 • معاینه، تشخیص و درمان بیماری ها و ناهنجاری های مربوط به لثه
 • کمک به درمان و برطرف کردن نواقص مربوط به روابط فکی بیماران از طریق انجام درمان ها و اعمال ارتوپدیک ابتدایی
 • انجام درمان های مربوط به دندان های شیری
 • جایگزین کردن دندان های از دست رفته و افتاده از طریق انجام درمان های پروتز
 • انجام عمل های ساده جراحی پیرامون مشکلات دهان و دندان ها

 

تخصص های موجود در رشته دندانپزشکی کدامند؟

پس از آن که دانشجویان، دوره دندانپزشکی عمومی را گذراندند، باید یک دوره دو ساله طرح را در شبکه­های بهداشت شهر ها و روستاها طی کنند. سپس می توانند در آزمون های تخصص دندانپزشکی شرکت کرده و در یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی به تحصیل بپردازند.

تخصص دندانپزشکی، شامل ده رشته تخصصی به شرح زیر است:

 • متخصص ترمیمی
 • متخصص روت کانال
 • متخصص لثه یا پریو
 • متخصص پروتزهای دندانی
 • متخصص جراحی های فک و صورت
 • متخصص تشخیص بیماری ها و ناهنجاری ها
 • متخصص پاتولوژی دندانپزشکی
 • متخصص دندانپزشکی اطفال
 • متخصص انجام ارتودنسی
 • متخصص رادیولوژی

 

دندانپزشکی-2

 

طول دوره تخصص چقدر است؟

دندانپزشک پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی، انجام دادن دوره طرح، شرکت در آزمون تخصص، کسب نمره لازم و قبولی در یکی از ده رشته تخصص دندانپزشکی، به عنوان دانشجوی تخصص مشغول به تحصیل می شود. طول دوره تحصیل در رشته تخصص، به رشته تحصیلی بستگی داشته و بین سه تا پنج سال است. دندانپزشک در این دوره، مهارت ها و توانایی­ های لازم در حوزه کاری مربوط به نوع تخصص خود را کسب می کند و پس از آن در یک حوزه کاری خاص، مشغول به فعالیت می شود.

 

بورد تخصصی یعنی چه و چه دندانپزشکی می تواند بورد تخصصی داشته باشد؟

پس از این که دندانپزشک در یکی از دوره های تخصصی دندانپزشکی تحصیل نمود، باید در یک  آزمون جامع تحت عنوان بورد تخصصی شرکت کند. امتحان مربوط به بورد تخصصی به دو صورت شفاهی و کتبی برگزار می شود. در صورتی که دندانپزشک متخصص، نمره قبولی در این آزمون ها را کسب کند، به او بورد تخصصی اعطا خواهد شد.

 

انجام کار دندانپزشکی، نیازمند داشتن چه مهارت هایی است؟

 • برای انجام کار دندانپزشکی، تنها داشتن علم و دانش در این حوزه، کافی نیست و دندانپزشک باید علاوه بر برخورداری از علم کافی و لازم، مهارت های هنری برای انجام این کار را نیز داشته باشد.
 • داشتن صبر و حوصله برای کارهای دندانپزشکی بسیار ضروری است؛ زیرا انجام کارهای دندانپزشکی نیازمند صرف زمان زیاد و دقت بالا است تا بهترین نتیجه را برای بیمار به همراه داشته باشد.
 • انجام کارهای دندانپزشکی، ممکن است آسیب هایی به جسم دندانپزشک وارد کند مانند این که به دلیل قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت، امکان دارد به کتف ها و کمر دندانپزشک آسیب وارد شود. بنابراین یک دندانپزشک باید با انجام حرکت های ورزشی، بدن خود را ورزیده و قوی نگه دارد.
 • از آن­جا که دندانپزشکان با بزاق و خون سر و کار زیادی دارند، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی و استفاده از لوازم محافظت فردی امری ضروری است و در صورتی که دندانپزشک مراقب نباشد، ممکن است به سلامت خود و خانواده اش آسیب های جدی وارد شود.
 • در حوزه حرفه دندانپزشکی، همانند سایر شاخه های علوم پزشکی، رعایت اخلاق پزشکی و اصول اخلاقی و انسانی اهمیت ویژه ای داشته و دندانپزشک باید به این اصول کاملا پایبند باشد.

 

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟

امروزه دندانپزشکان، علاوه بر سلامت دندان ها به زیبایی و ظاهر دندان ها نیز توجه ویژه ای دارند. با توجه به درخواست هایی که امروزه برای زیبا سازی دندان ها و ترمیم دندان های آسیب دیده وجود دارد، یک حوزه کاری جدید برای دندانپزشکی، به نام دندانپزشکی زیبایی به وجود آمده است. دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی یکی از جدیدترین روش­های دندانپزشکی است که در آن به ترمیم و زیبایی دندان­های آسیب­دیده می­پردازند. دندانپزشکی زیبایی شامل روش های مختلفی است که به کمک آن ها می توان از یک لبخند زیبا و جذاب برخوردار شد.

 

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، چه کارهایی را شامل می شود؟

حوزه های مختلف دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی که به اصلاح، ترمیم و درمان مشکلات مربوط به فک ها، دندان ها، دهان و لثه می پردازند شامل موارد زیر است:

 

هزینه درمان های مختلف دندانپزشکی چقدر است؟

برای انجام کارهای مربوط به حوزه دندانپزشکی، قیمت مشخص و مقطوعی وجود ندارد. جهت اطلاع یافتن از قیمت های مربوط به درمان خاصی که قصد انجام آن را دارید، می توانید به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. دندانپزشک پس از بررسی وضعیت دهان و دندان های شما، یک قیمت تقریبی برای انجام کار مورد نظر پیشنهاد می دهد. قیمت های مربوط به انجام عمل های دندانپزشکی در افراد مختلف، متفاوت است و به عواملی مانند سن افراد، نوع ناهنجاری، شدت ناهنجاری، نوع و روش مورد استفاده در درمان و ترمیم توسط دندانپزشک، طول انجام درمان، طول دوره درمان، تعداد جلسات مراجعه، منطقه جغرافیایی، تخصص دندانپزشک و… بستگی دارد.

 

نکته پایانی:

اگر به دنبال یافتن یک دندانپزشک با مهارت های کافی و مناسب هستید، می توانید از طریق جست و جو کردن در گوگل، پرس و جو از افراد مختلفی که پیش از شما عمل های دندانپزشکی را انجام داده اند و یا خواندن نظرات اشخاص در سایت ها و شبکه های اجتماعی اقدام کنید.