بلیچینگ دندان ارزان قیمت اما با کیفیت میتواند از روشهای ترمیم و زیبایی یاشد که امروزه طرفداران زیادی دارد. دندان ها به مرور زمان و با افزایش سن، تغییر رنگ داده  و رنگدانه ها با نفوذ به مینا و تغییر مواد عاج موجب زرد شدن دندان ها می شود. البته رنگ نامناسب دندان ها می تواند به دلایل مادرزادی و ارثی باشد. چون سفیدی دندانها نشانگر زیبایی و جوانی بحساب می آید و تأثیر شگرفی بر زیبایی فرد دارد.

از اینرو سفید کردن دندان ها که در علم پزشکی بلیچینگ نامیده می شود از محبوبیت زیادی برخوردار است. افراد زیادی با انجام بلیچینگ روی دندان های خود و تغییر رنگ آن دندان های خود را زیبا کرده و آنرا به رنگ سفید در می آورند. لازم به ذکر است نمی توان دندان های روکش شده و روکش ایمپلنت دندان را بلیچینگ کرد.

 

روشهای بلیچینگ دندان

در حقیقت دو نوع روش بلیچینگ دندان وجود دارد که یکی در مطب و دیگری در منزل صورت می گیرد. این روشها هر دو زیر نظر دندان پزشک زیبایی انجام می شود. برای ایجاد رضایت و دوام سفید دندان ها بهتر است که از هر دو روش استفاده شود.

 

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

در مطب مواد بلیچینگ با غلظت زیاد و در مدت زمان کوتاه روی دندان گذاشته می شود. اگر این عمل درست انجام نشود در لثه و مخاط ایجاد حساسیت می کند. به همین دلیل دندانپزشک باید از مهارت کافی برخوردار باشد. در مطب از ژل های محافظ برای پیشگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه استفاده می شود که با دقت روی لثه قرار می گیرد و با نور آبی محکم می شود. این روش در مقایسه با روش خانگی از تأثیر بیشتری برخوردار است.

 

بلیچینگ در منزل

در این روش فرد یکبار به مطب دندان پزشک رفته و از هر دو فک او قالب گیری می شود بعد از گذشت 3-2 روز قالبی که متناسب با اندازه دندانهایش بوده و دارای فضای خالی برای پر کردن ماده سفیدکننده است همراه با ماده سفید کننده به وی داده می شود. مراحل انجام بلیچینگ و انتخاب نوع مواد بر طبق نظر دندانپزشک انجام شده و باید زیر نظر وی انجام شود.

در روش خانگی نیز از مواد مخصوص برای محافظت دندان ها استفاده می شود.بالطبع بلیچینگ در مطب در مقایسه با منزل موثرتر بوده و زودتر می توان به نتیجه دلخواه دست یافت. اما ماندگاری بلیچینگ در خانه در مقایسه با مطب بیشتر است. بنابراین توصیه می شود کسانی که تمایل دارند دندان های خود را به روش بلیچینگ سفید کنند این کار را برای اولین بار در مطب و سپس برای ماندگاری و دوام بیشتر در خانه تکرار کنند.

 

هزینه بلیچینگ دندان

بلیچینگ که از بهترین راه های سفید کردن دندان در مقایسه با کامپوزیت و لمینت است، هزینه مختلفی دارد. این روش نسبت به سایر روشها هزینه ای بسیار پایین تر داشته و بدون عارضه است. با بلیچینگ دندان علاوه بر دریافت خدمات دندانپزشکی و ترمیم و زیبایی با قیمت مناسب و ارزان، شرایطی فراهم آمده است که به همه افراد با هر شرایط مالی این امکان را می دهد تا بتوانند از خدمات زیبایی و درمانی با توجه به وضعیت اقتصادی خود بهره ببرند. هزینه بلیچینگ با توجه به نوع آن (مطب یا خانه) متفاوت است.

 

بلیچینگ دندان ارزان قیمت-2

 

نکات مهم در استفاده از مواد سفید کننده دندان

بلیچینگ دندان همانطور که گفته شد از بهترین و کم عارضه ترین روش ها برای سفید کردن دندان بوده و در حقیقت درمانی برای از بین بردن لکه های مختلف و رنگدانه های موجود روی دندان است که با مرور زمان و یا ژنتیکی روی دندان ها نمایان شده اند. این روش تنها برای زیبایی بوده و هیچ کار دیگری انجام نمی دهد اما لازم است نکات مهمی در هنگام استفاده از آن مورد توجه قرار گیرد.

 • منع مصرف قهوه، چای، دخانیات، توتون و مواد خوراکی رنگی در حین درمان
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • فاصله زمانی یک ساعته بین دو نوبت استفاده
 • ممنوعیت استفاده در زنان باردار، شیرده، بیماران قلبی، دیابتی و دندانهای حساس
 • کاهش استفاده از مواد خوراکی حاوی اسید سیتریک در طول درمان
 • نگهداری سرنگ حاوی ماده سفید کننده در جای خشک و خنک
 • پرهیز از نگهداری سرنگ در یخچال
 • عدم استفاده بیشتر از دو بار در روز

 

دوام و ماندگاری بلیچینگ

ماندگاری و دوام بلیچینگ بسته به نوع تغذیه و رژیم غذایی، میزان رعایت بهداشت دهان و دندان و میزان استفاده از مواد خوراکی رنگی  از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای اینکه بلیچینگ دائمی باشد هر چند وقت یکبار باید زیر نظر پزشک مجدداً انجام شده و تکرار شود.

 

مزایای بلیچینگ دندان

در این روش از مواد شیمیایی بنام پراکسید هیدروژن برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود که موجب تغییر رنگ دندان می شود و به آن بلیچینگ می گویند. مواد شیمیایی به داخل مینا نفوذ و رنگدانه های رسوب کرده در مینا را اکسید می کند. با مرور زمان، مواد بلیچینگ به داخل عاج دندان در زیر مینا نفوذ کرده و سبب روشن تر شدن رنگ آن می شود. انواع مختلفی از مواد بلیچینگ وجود دارد که غلظت آنها متفاوت است.

اقدامات لازم قبل از انجام بلیچینگ

قبل از انجام بلیچینگ لازم است اقداماتی انجام شود تا نتیجه بهتری بدست بیاید. در اینجا به اختصار توضیحاتی در این خصوص ارائه می کنیم. باید توجه داشت که بلیچینگ روی زردی ریشه دندان به علت تحلیل لثه، لمینت و روکش تأثیری ندارد.

 • درمان و ترمیم پوسیدگی دندان ها
 • جرم گیری
 • برساژ

همانطور که گفته شد سفیدی و زیبایی دندان از عوامل تأثیرگذار بر زیبایی چهره محسوب می شود. امروزه اکثر افراد دندان های خود را با روش های مختلفی سفید می کنند و از این رو از روشهای لمینت، کامپوزیت، بلیچینگ و … استفاده می شود. در اینجا قصد داریم به تفاوت موجود در بین این روش ها بپردازیم.

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت با بلیچینگ

در لمینت برای سفید کردن دندان از قالب سرامیکی با ضخامت های متفاوت استفاده می شود که متناسب با قالب دندان بوده و بر روی دندان قرار می گیرد. هدف از بکارگیری لمینت رفع عیوب دندانی همچون تغییر رنگ، شکستگی، ترک خوردگی و فاصله بین دندانی است. حال آنکه در بلیچینگ تنها هدف سفید کردن دندان هاست.

بلیچینگ که روشی ساده برای سفید کردن دندان است از مواد سفید کننده مثل هیدروژن پراکساید یا کاربامید پراکساید استفاده می شود. استفاده از این مواد روی دندان ها سبب می شود که لکه های روی دندان به بخش های کوچکتر تجزیه شده و سپس ناپدید شوند. در نتیجه منجر به روشن تر شدن رنگ دندان ها می شود. در کامپوزیت نیز علاوه برتغییر رنگ دندان ها، شکل، سایز و ظاهر دندان ها نیز تغییر می کنند.

 

بیشتر بخوانید:

لمینت دندانهای پایین