بهترین روش های ترمیمی و زیبایی دندان چگونه به زیبای لبخند ما کمک می کنند؟ بسیاری از بیماران در ارتباط با دندان هایشان، نگرانی‌ های مختلفی دارند و ممکن است با مشکلات ساده و پیچیده به مطب دندان پزشک مراجعه کنند. اولین و مهم ترین کاری که دندانپزشکان باید انجام دهند، این است که تمام دندان ها را به طور کامل بررسی کنند و تشخیص دهند که آیا دندان ها نیاز به ترمیم و درمان دارند یا خیر. انجام یک اسکن کامل از دندان ها به صورت دییجیتال، بهترین کاری است که یک دندانپزشک می تواند توصیه کند.

ما در این مقاله به توضیح روش ‌های مختلف ترمیم و زیبایی دندان می پردازیم؛ بنابراین آن ها را به دو دسته مختلف تقسیم می کنیم.

روش های زیبایی دندان

لبخند، تاثیر بسزایی در ظاهر فرد دارد. داشتن لبخندی زیبا، می‌تواند در روحیه و اعتماد به نفس تاثیز فراوان بگذارد؛ اما متاسفانه همه با لبخندی زیبا متولد نمی شوند و ممکن است پس از مدتی، احساس ناخوشایندی در آن ها به وجود آید.

نداشتن دندان های ردیف و به تبع لبخندی زیبا، ممکن است به دلیل وجود برخی ناهنجاری های دندان باشد؛ و فرد را به مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی جهت درمان و ترمیم دندان های خود، تشویق کند.

انواع روش های زیبایی دندان

روکش های چینی یا پرسلن

استفاده از روکش های چینی یکی از پیشرفته ترین تکنیک های مورد استفاده در روکش های دندانی هستند که به آن ها روکش پرسلن هم گفته می‌شود.

روکش های چینی یا پرسلن از لایه های سرامیکی نازک درجه یک تشکیل شده اند که ساختار طبیعی دندان شما را با اتصال به آن ها حفظ می کنند و انواع مختلفی از مشکلات زیبایی دندان مانند لک ‌شدن، ترک خوردن، ازدحام دندان، شکاف دندان، شکستن دندان یا خراب شدن دندان را اصلاح می کنند.

روش های ترمیمی و زیبایی دندان

تاج های چینی

اگر مشکل دیده شدن یک خط خاکستری تیره در لثه دارید و یا فاصله زیادی بین دندان های شما وجود دارد، استفاده از تاج های چینی می تواند بهترین گزینه درمانی برای شما باشد. تاج های پرسنل می توانند در عین حفظ ظاهر طبیعی دندان ها، مشکلات مختلف دندان را هم ترمیم کنند.

در واقع تاج یک کلاهک سفارشی طراحی شده برای دندان است که روی دندان اصلی قرار می‌گیرد و از آن در برابر آسیب دیدگی های بیشتر محافظت می کند و در کنار محافظت، زیبایی دندان را هم چندین برابر می کند. این روش، یک روش درمانی برای مشکلات پوسیدگی و یا شکستگی دندان است.

سفید کردن دندان

اگر دندان های زرد، لکه دار یا کسل کننده دارید و این مشکلات باعث می‌شود که لبخند خودتان را همیشه پنهان کنید، با استفاده از روش سفید کردن دندان ها می توانید اثراتی که سال ها از خوردن قهوه، چای، مواد غذایی رنگی، کشیدن سیگار و سایر موارد بر روی دندان هایتان ایجاد شده است را از بین ببرید و به یک ردیف دندان سفید و زیبا دست یابید؛ همچنین یک گزینه مقرون به صرفه و اثربخش به شمار می‌رود که می تواند در زمینه زیبایی دندان، به شما کمک کند.

روش های ترمیمی و زیبایی دندان

پیوند ترکیبی

اگر به دنبال یک روش قطعی برای زیبایی دندان هستید، پیوند کامپوزیت ممکن است همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید. اتصال کامپوزیت با استفاده از مواد تخصصی رزین شیشه ای صورت می‌گیرد که به طور مستقیم روی دندان‌ ها چسبیده می شود تا لکه ها، تراشه های جزئی، ترک ها و … را از بین ببرد و لبخند زیبا و منحصر به فردی را به شما هدیه دهد.

این روش نه تنها امکان اصلاح مشکلات دندان را دارد؛ بلکه می تواند دندان ها را در طی مراحل درمانی تقویت کند. شما  می توانید رنگ ترمیم کامپوزیت خود را به دلخواه، انتخاب کنید.

پس از این که انواع روش ها را برای زیبایی دندان توضیح دادیم به قسمت روش های ترمیم دندان می رسیم.

۵ گزینه بسیار پرکاربرد برای ترمیم دندان ها وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

عوامل تعیین کننده

دندانپزشک پس از اینکه دندان شما را مورد بررسی قرار داد و متوجه وجود ناهنجاری در دندان های شما شد، روش های مناسبی را برای ترمیم آن در نظر می‌گیرد؛ اگر پوسیدگی دندان دارید دندانپزشک دندان های شما را بررسی می‌کند تا شدت آن را تشخیص دهد و پس از آن کار درمان را شروع می‌کند.

چنانچه آسیب به حدی زیاد باشد که به ریشه دندان رسیده باشد، باعث طولانی تر شدن روند درمان شما می‌شود.

یکی از مواردی که باعث مراجعه افراد به کلینیک های دندانپزشکی می‌شود، انجام درمان های زیبایی و ظاهری برای دندان ها است. این درمان ها می توانند مشکلات رنگ دندان ها، پوسیدگی دندان ها، لکه روی دندان ها، نا مرتب بودن دندان ها، کوچک و بزرگ بودن دندان ها و مسائلی از این قبیل را درمان کنند. البته برخی از این روش ‌ها مانند ارتودنسی دندان، در کنار کار زیبایی، کار درمانی را هم انجام می دهند.

انواع روش های ترمیمی دندان

برای ترمیم دندان ها روش های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترمیم مستقیم

ترمیم مستقیم دندان، فقط در یک جلسه انجام می شود. این نوع ترمیم برای دندان هایی استفاده می‌شود که آسیب دیده؛ ولی شدت آسیب در حدی نیست که به ریشه دندان رسیده باشد. بنابراین فقط کمی از دندان تراشیده می‌شود و پس از آن مواد پر کننده روی آن قرار می گیرد.

ترمیم غیر مستقیم

ترمیم  غیر مستقیم دندان زمانی استفاده می‌شود که ساختار دندان حمایت کافی برای ترمیم صحیح نداشته باشد. در واقع در این ترمیم پس از اینکه درمان تاج صورت گرفت، در مراجعه بعدی ترمیم کامل به پایان انجام می‌شود.

گزینه هایی برای بازیابی دندان های شما

رایج ترین راه جهت ترمیم دندان ها، پر کردن دندان است. سوراخ ها و حفره های دندانی توسط باکتری ها، رژیم غذایی اسیدی و قندی و بهداشت نامناسب باعث ایجاد پوسیدگی در دندان می‌شوند و به مرور این پوسیدگی های دندان بیشتر می شود. در صورت عدم درمان، پوسیدگی گسترش می یابد و باعث ایجاد مشکلات جدی می‌شود که به اقدامات و درمان های پیچیده ای نیاز دارند.

همچنین پر کردن دندان با یک جلسه درمان، انجام می‌شود و به طور معمول، پر کننده های نوع سرامیک و پرسلان دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به پر کننده های رزین کامپوزیت دارند و برای قرار دادن آن ها روی دندان به دو مراجعه به دندانپزشک احتیاج دارید.