ویژگی های بارز یک متخصص ترمیم و زیبایی دندان خوب چیست؟ متخصص ترمیم و زیبایی دندان هدف دندانپزشکی ترمیمی بهبود کارکرد دهان و دندان است که با کمک عواملی مانند پر کردن دندان‌ها، ایمپلنت و روکش می‌توان به ترمیم بافت‌های از دست رفته پرداخت. هدف دندانپزشکی زیبایی تمرکز بر اصلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهر دهان و دندان است که با کمک عواملی مانند بلیچینگ و استفاده از ونیر کامپوزیتی و سرامیک می‌توان اقدام به زیبایی دندان‌ها کرد. متخصص‌ ترمیم و زیبایی دندان نیازمند گذراندن دوره‌های تخصصی مرتبط و آگاهی کامل از ساختار دندان‌ها است تا بتواند با استفاده از تکنیک‌ها و تجهیزات گوناگون بهترین روش درمانی را به بیمار پیشنهاد دهد. اگر بیمار دچار پوسیدگی دندان باشد دندانپزشک بعد از ترمیم دندان پوسیده به منظور دادن ظاهر و فرم زیبا به دندان‌ها از لمینت و روکش استفاده می‌کند تا طرح لبخند بیمار زیبا و ایده آل شود پس از هر دو ترکیب درمانی (ترمیم و زیبایی) برای درمان استفاده می‌کند.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

انواع ترمیم

ترمیم مستقیم

این نوع ترمیم به طور مستقیم بر روی دندان‌ها انجام می‌شود.

ترمیم غیر مستقیم

درترمیم غیرمستقیم مواد ترمیمی ابتدا در لابراتورهای دندانپزشکی ساخته شوند سپس بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

مراحل درمانی‌ترمیم و زیبایی دندان عبارت اند از:

  1. متخصص با کمک رادیوگرافی و بررسی فک و دندان می‌تواند روش درمانی مناسب را به بیمار پیشنهاد بدهد.
  2. بعضی بیماران ممکن است در طی یک جلسه مورد درمان قرار بگیرند یا ممکن است نیاز به ارتودنتیست، جراح فک یا متخصص پروتز باشد که در این صورت پروسه درمانی کمی طولانی‌تر خواهد شد. هزینه‌های درمانی‌ ترمیم و زیبایی قیمت بسیار بالایی دارد که لازم است بیمار برای رسیدن به نتیجه مطلوب این پروسه‌های درمانی را به طور کامل طی کند.

چه مشکلاتی برای درمان تحت ترمیم و زیبایی قرار می‌گیرند؟

1.ترمیم پوسیدگی‌ها، شکستگی‌ها یا لب پر شدن دندان‌ها

2.تغییر اندازه شکل و ظاهری دندان‌ها

3.بستن فاصله بین دندانی

4.درمان تغییر رنگ دندان‌ها

5.منظم کردن دندان‌ها

6.درمان بایت

روش‌های درمانی‌ترمیم و زیبایی دندان عبارت اند از

لمینت کامپوزیتی

اگر دندان‌ها دارای کجی یا ظاهری نامناسب درحد خفیف باشند دندانپزشک با کمک ونیرهای کامپوزیتی که روکش‌های دندانی هستند، بدون تراش و با کمک چسب مخصوصی که در طی یک جلسه بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شود، بدون آسیب به بافت دندانی باعث زیبایی دندان‌ها شود.

لمینت سرامیکی

این نوع روکش با تراشیدن مینای دندان در طی دو جلسه بر روی سطح ظاهری دندان چسبانده می‌شود، دارای ظاهری شبیه دندان‌های طبیعی است که دوام و مقاومت بالایی در مقابل لکه نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد.

روکش دندان

اگر میزان آسیب به دندان‌ها زیاد باشد با کمک روکش می‌توان اقدام به ترمیم دندان‌ها کرد تا از ایجاد یا گسترش شکستگی جلوگیری کرد، این روش به دلیل ارزان‌تر بودن و قابلیت پوشش فراوانی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بریج

در این روش به کمک دو دندان مجاور روکشی مانند پل بر روی دندان نصب می‌شود تا خلا باقی مانده میان دندان‌ها را پر شود. بریج نسبت به ایمپلنت مقرون به صرفه است؛ به این روش همچنین دندان مصنوعی تکه‌ای ثابت نیز گفته می‌شود که تا ده سال می‌تواند دوام داشته باشد.

ایمپلنت

اگر بیمار دندان‌هایش افتاده باشد با استفاده از ایمپلنت می‌توان فضای خالی را پر کرد که در این روش یک پیچ تیتانیومی در داخل استخوان فک قرار داده می‌شود، سپس تاج دندان بر روی ایمپلنت قرار داده می‌شود که راه حلی بلند مدت و بادوام است.

بلیچینگ

با بلیچینگ می‌توان اقدام به سفیدی دندان‌ها کرد و لکه‌های بد رنگ ایجاد شده بر روی دندان‌ها را پاک کرد که انواع بلچینگ شامل بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب هستند که بیمار می‌تواند در مدت زمانی کوتاهی به نتیجه دلخواه خود دست یابد.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

پر کردن دندان‌ها با فیلینگ

فیلینگ هایی که از آمالگام ساخته شده‌اند، سطح بیرونی دندان‌ها را ترمیم می‌کنند و برای دندان‌هایی که در انتهای دندان قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما فیلینگ های کامپوزیتی برای ترمیم دندان‌های جلو و عقب مورد استفاده قرار می‌گیرند و به دلیل شباهت ظاهری که به دندان‌ها دارند، مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرند. تنها عیب فیلینگ های کامپوزیتی این است که زودتر فرسوده می‌شود اما برای پر کردگی‌های کوچک می‌توانند مناسب باشند.

براکت های ارتودنسی

اگر میزان نامنظمی و کجی دندان‌ها بسیار زیاد باشد با کمک براکت های ارتودنسی می‌توان با فشار بر روی دندان‌ها باعث قرارگیری دندان‌ها در جای مناسب خود شد؛ البته این روش پروسه درمانی طولانی‌تری دارد.

اینله و انله کردن

از این روش‌ها زمانی استفاده می‌شود که پوسیدگی‌ها جای کافی برای قرارگیری مواد پر کننده دندان نداشته باشند؛ آن‌ها از جنس کامپوزیتی هستند و بر روی سطح ظاهری دندان چسبانده می‌شوند.  اینله بدون آسیب به دندان بر روی سطح ظاهری دندان چسبانده می‌شود و از انله در زمانی که آسیب زیادی به دندان وارد شده باشد، استفاده می‌شود.

باندینگ

باندینیگ ماده‌ای به رنگ دندان است که از آن برای پر کردن فضاهای خالی یا تغییر رنگ دندان استفاده می‌شود که برای پر کردن دندان‌های دارای پوسیدگی کوچک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلند کردن لثه

با ایجاد تغییر در بافت و یا زمینه استخوان لثه می‌توان باعث بهبود ظاهر لثه، دهان و دندان گردید.

دندان مصنوعی

افرادی که فاقد بافت اطراف دندان و دندان هستند، می‌توانند به صورت کلی یا جزئی از دندان مصنوعی استفاده کنند.

کاشت نگین دندانی

این نگین‌ها می‌توانند به‌منظور زیبایی با توجه به رنگ دندان‌ها و تناسب دندان‌ها بر روی دندان‌ها چسبانده شوند.

اصلاح طرح لبخند

برای درمان طرح لبخند می‌توان از روش‌های ترکیبی موارد ذکر شده استفاده کرد که بیمار می‌تواند ابتدا دندان‌های خود را صاف و مرتب کند سپس از روش‌های سفیدکردن دندان‌ها استفاده کند.