پک بلیچینگ دندان به عنوان یکی از بهترین درمان‌ها برای ایجاد زیبایی لبخندشناخته شده است. سلامت دهان و دندان یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که نباید آن را به تاخیر انداخت. شما با محافظت از دندان‌های خود در برابر باکتری‌ها می‌توانید باعث افزایش عمر دندان‌ها و ایجاد دندان‌های سفید و زیبا شوید. شما با پک بلیچینگ دندان می‌توانید دندان‌های تمیز و سفید داشته باشید. همچنین شما با پک بلیچینگ دندان عمر دندان‌های خود را افزایش می‌دهید.

شما می‌توانید پک بلیچینگ دندان را از فروشگاه ها تهیه کنید. اینگونه می‌توانید در خانه اقدامات لازم برای محافظت از دندان‌های خود را انجام دهید. نکته مهم در بلیچینگ این است که پک درست را خریداری کنید. با خرید درست بلیچینگ می‌توانید دندان‌های خود را تمیز نگه دارید. همچنین از دندان‌های خود در برابر مواد غذایی که باعث ایجاد لک و تغییر رنگ بر روی دندان‌های شما می‌شود محافظت کنید.

پک بلیچینگ دندان چیست

حتما شما هم دوست دارید که دندان‌های سفید و زیبا داشته باشید. متاسفانه رعایت بهداشت دهان و دندان به تنهایی باعث سفید شدن و سفید ماندن دندان نمی شود. بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها مثل قهوه و چای و بعضی از موارد دیگر مثل الکل و تنباکو رنگ مینای دندان زا تغییر می‌دهند. دندان‌های ما به مرور زرد و سپس ممکن است به رنگ سیاه تغییر رنگ دهد. همچنین تنباکو همراه با تغییر رنگ دندان باعث ایجاد لکه می‌شود و باعث اصلی دیگر بیماری‌ها است. برای درمان تغییر رنگ دندان می‌توان از بلیچینگ استفاده کرد یا به یک متخصص مراجعه کنید. مطمئنا دنداپزشک با تخصصی که دارد می‌تواند با رعایت اصول بهداشتی باعث زیبایی دندان‌های ما شود؛ اما برای درمان کم هزینه تر می‌توان از بلیچینگ استفاده کرد. شما باید بدانید که اثرات و سرعت پک بلیچینگ دندان به اندازه مراجعه به دندانپزشک نیست. همچنین میزان سفید کنندگی و لکه برداری کلینک‌های دندان پزشکی بسیار بالاتر از بلیچینگ خانگی است.

بیشتر بخوانید … بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی

انواع بلیچینگ دندان ها

بیلیچینگ پراکسید هیدروژن 35 درصد، این روش درمانی حتما باید در مطب دندانپزشکی انجام شود. شما باید قبل از استفاده از این روش پیشگیری‌های لازم را انجام دهید و از سلامت دندان‌های خود آگاه شوید. این روش درمانی به صورتی است که پراکسید هیدروژن با بافت‌های پریودنتال برخورد نکند. پراکسید هیدروژن باعث آسیب به این بافت می‌شود. هنگامی که از پراکسید هیروژن 35 درصد در دندانپزشکی استفاده می‌شود. برای سرعت بخشیدن به سفید شدن دندان‌ها از منبع نوری استفاده می‌شود. استفاده از منبع نوری مرحله فعال سازی شناخته می‌شود. این روش سفید سازی بسیار موثرتر و مطمئن تر از دیگر راه‌های سفید سازی است.

 • پراکسید

دارای مواردی است که باعث سوختن رنگدانه‌های زرد یا لک دندان می‌شود. استفاده اشتباه از این ماده باعث آسیب به دندان‌های شما می‌شود. نقطه ضعف این روش بلیچینگ انجام آن در دندانپزشکی است. شما نمی توانید از این روش در خانه استفاده شود؛ اما خود این هم نکته مثبتی است. چون همان طور که گفته شد این ماده باعث آسیب به بافت داخل دهان می‌شود.

کاربامین پراکسید 10 درصد، این درمان را می‌توان در خانه مورد استفاده قرار داد؛ اما شما باید دائما تحت نظر دندانپزشک باشید. این روش هم مثل روش قبلی باید از سلامت دندان‌ها آگاه شد و بعد از تایید سلامت دندان‌ها از این روش استفاده کنید. بعد از تایید سلامتی دندان‌ها توسط دندانپزشک، پزشک ساعاتی را که دندان‌ها باید در معرض این ماده قرار داده شود را تعیین می‌کند. این مدت ساعت مطلوب ترین و ایمن ترین حالت استفاده از این ماده است. معمولا این مدت زمان یک یا دو ساعت در هفته است.

محصولات بدون نسخه، سفید کننده‌هایی وجود دارد که می‌توان آنها را از داروخانه، سوپرمارکت یا بازارهای آنلاین خریداری کرد. این محصولات را مردم می‌توانند بدون نظارت پزشک استفاده کنند.

این محصولات حاولی پراکسید هیدروژن و یا کاربامین پراکسید است. همان طور که گفته شد این مواد باعث سفیدی و لکه برداری از دندان‌ها می‌شود؛ اما استفاده از درصد بالای آن‌ها باعث آسیب به بافت‌های داخل دهان می‌شود. به همین دلیل مطابق قانون فعلی، محصولات سفید کننده با غلظت پراکسید هیدروژن بیشتر از 0.1 درصد یا پراکسید کاربامین با غلظت بیشتر از 0.3 درصد، فقط توسط دندانپزشکان قابل استفاده است.

 

پک بلیچینگ دندان-2

 

خطرات استفاده از بلیچینگ دندان

بیمارن زمانی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند بسیار راضی هستند. متاسفانه بیشتر آن‌ها از خطرات بعدی آن آگاه نیستند. همچنین این افراد نمی دانند که باید بعد از استفاده از این روش درمانی چه اقداماتی را انجام دهند. در ادامه به بعضی از این موارد اشاره خواهیم کرد. اولین موردی که شما باید بدانید این است که بعد از استفاده از بلیچینگ دندان‌های شما نسبت به گرما و سرما حساس می‌شوند. به همین دلیل بهتر است که از مصرف بعضی از نوشیدنی‌ها خودداری کنید. نکته مهم بعدی این است که در بیست و چهار ساعت اول دندان‌ها سریع تحت تاثیر مواد غذایی قرار می‌گیرند. به همین منظور بهتر است رژیم غذایی مخصوص داشته باشید و از مصرف الکل، قهوه، چای و دخانیات پرهیز کنید. نکته سوم این است که اگر شما از پراکسید برای سفیدی دندان استفاده می‌کنید باید همیشه تحت نظر دندان پزشک باشید. بی توجهی به میزان اندازه و میزان ساعت این ماده باعث حساسیت لثه، تحلیل دهانه یا حساسیت دائمی دندان می‌شود. این ماده می‌تواند آسیب‌های جدی به دهان و دندان شما وارد کند.

بیشتر بخوانید … بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت

مراحل استفاده از بلیچینگ دندان

 1. اطمینان از سلامت دندان ها، شما باید به دندانپزشک برای این موضوع مراجعه کنید.
 2. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان
 3. قرار دادن مواد بر روی لبه‌های قالب
 4. پخش کردن مواد درون حفره
 5. قرار دادن قالب بر روی دندان ها
 6. پاک کردن مواد اضافی خارج شده از قالب
 7. قرار دادن قالب مدت زمان با توجه به دستور دندانپزشک
 8. خارج کردن قالب و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دوباره
 9. پاک کردن قالب با آب سرد و قرار دادن آن در محیط خشک و خنک

ویژگی‌های اصلی استفاده از بلیچینگ‌ها در خانه

 • دندان‌های سفید و زیبا که باعث زیبایی لبخند می‌شود.
 • سفیدی سریع دندان ها.
 • شما می‌توانید این درمان را درخانه استفاده کنید.
 • از بین بردن لکه‌ها روی دندان ها.
 • تغییر رنگ دندان‌ها از زرد و سیاه به سفید.
 • استفاده از یک پک پلیچینگ دندان برای تمامی خانواده.

 

منبع : ADA