ترمیم و زیبایی دندان جلو چه ویژگی های بارزی دارد؟ امروزه بسیاری از افراد متقاضی خدمات زیبایی هستند؛ از اینرو دندانپزشکان علاوه بر انجام ترمیم و اصلاح ناهنجاری ها به انجام این خدمات نیز می پردازند. ونیر کامپوزیت از جمله این خدمات زیبایی است و روز بروز تقاضا برای انجام آن رو به افزایش است. آگاهی از رنگ دندان ها و مواد ترمیمی توسط بیمار سبب می شود تا نتایج مطلوبی حاصل شود.

 

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت که در حال حاضر پیشرفت زیادی در نسل جدید آن بوجود آمده است، در ترمیم دندان های جلو کاربرد دارد. از رایج ترین روش های ترمیم و زیبایی دندان جلو، پیوند مستقیم است. پیشرفت های اخیر در تکنولوژی، انقلاب شگرفی در طراحی مواد کامپوزیتی و ایمپلنت ایجاد کرده است. تقاضای بیماران برای زیباسازی و ترمیم دندان های جلو سبب شده است که دندانپزشکان از روش های بالینی و تکنیک های مختلف بدین منظور استفاده کنند.

کامپوزیت

کامپوزیت مناسب ترین راه برای رسیدن به ظاهر بسیار طبیعی است. تولیدکنندگان مواد کامپوزیتی همواره در پی یافتن رویکردهای بهبود خواص این مواد هستند. از کامپوزیت برای بازسازی و ترمیم دندان های جلو و عقب استفاده می شود. کامپوزیت سبب توازن بین عاج و مینای دندان می گردد. خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی کامپوزیت موجب ثبات، دوام و ماندگاری ترمیم دندان ها شده و با افزایش عملکرد، زیبایی و طول عمر رضایت خاطر بیماران را فراهم می آورد.

مزایای کامپوزیت

استفاده از کامپوزیت همچنین صافی سطح دندان را تضمین کرده و موجب صرفه جویی در وقت شده و استفاده از آن آسان است. برای ترمیم شکستگی دندان جلو از کامپوزیت استفاده می شود. از اینرو در انتخاب کامپوزیت باید به قدرت و خواص آن توجه خاصی شود. کامپوزیت دندان که از روش های زیبایی است در برابر پوسیدگی بسیار بادوام است. کامپوزیت می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای لمینت سرامیکی بوده و کمترین حالت تهاجمی را داشته و صرف وقت و هزینه را برای بیماران به کمترین میزان ممکن برساند. برای اینکه نتیجه استفاده از کامپوزیت موفقیت آمیز باشد و زیبایی طبیعی را برای فرد به ارمغان آورد متخصص باید آشنایی کاملی با خواص آن و تکنیک های آماده سازی دندان داشته باشد.

همانگونه که روند درمان همواره در حال رشد و تکامل است، تولید کنندگان و دانشمندان در حوزه مواد ترمیمی و تکنولوژی مربوط به آن نیز در حال پیشرفت های جدید هستند.

نقش ترمیم و زیبایی دندان جلو در زیبایی صورت

از آن جا که دندان ها نقش زیادی در زیبایی چهره دارند، بهداشت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر این بهداشت بخوبی رعایت نشود، ترمیم دندان با مشکل مواجه شده و روند آنرا دشوارتر می شود. همچنین دندان های جلو بیش از بقیه دندان ها در معرض تروما، شکستگی و لب پر شدن قرار دارند. هر گونه ضربه، مصرف مواد غذایی سخت مثل یخ و … می تواند موجب آسیب به آنها شود. دندان های جلو همچنین تأثیر بسیار زیادی در زیبایی لبخند دارد. به همین دلیل ترمیم و زیبایی دندان جلو بسیار حائز اهمیت است. انتخاب روش درمان به میزان شکستگی آن بستگی دارد.

 

کامپوزیت برای ترمیم دندان های جلو

کامپوزیت که از بهترین و مناسب ترین روش ها برای ترمیم و اصلاح شکستگی دندان است می تواند روش مناسبی برای ترمیم دندان های جلو باشد. در صورتی که آسیب به دندان جلو جزئی باشد، می توان از روکش برای ترمیم  استفاده کرد. اگر صدمات وارده به دندان سبب تحلیل تاج دندان شده باشد با تاج گذاشتن روی دندان براحتی می توان شکل و فرم آنرا اصلاح کرد. اگر فرم ظاهری دندان مناسب نباشد از روش تاج گذاشتن روی دندان استفاده می شود. مینا کاری هم از روش های ترمیم است که از روشهای بسیار سریع بوده و هیچ دردی نیز ایجاد نمی کند.

روکش کردن

همه افراد در طول روز چندیدن بار قهوه و چای مصرف می کنند که این مواد به مرور موجب زرد شدگی و کدر شدن دندان ها می شود؛ از اینرو افراد زیادی برای ترمیم دندان های جلو و سفید و زیبا کردن آن ها به دندانپزشکی مراجعه می کنند. در این حالت اکثراً از روکش دندان برای رفع این مشکل استفاده می شود. از دیگر روش های ترمیم برای زیبایی دندان ها می توان از ارتودنسی، لمینت، ایمپلنت و جرم گیری نام برد که هر کدام از آنها در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

از رایج ترین روش ها برای زیبایی دندان ها

بعنوان مثال از ارتودنسی برای رفع فاصله بین دندانی، کجی و بهم ریختگی دندانها و از لمینت برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود. لمینت دندان، ارتودنسی و ایمپلنت بیش از سایر روشها در حوزه زیبایی با استفبال روبرو شده اند.

ترمیم پوسیدگی دندان های جلو

اگر پوسیدگی دندان جدی گرفته نشود، دندان به مرور زمان تخریب شده و ریشه و عصب دندان را درگیر می کند. از اینرو ترمیم دندان نیز با مشکل روبرو شده و روند ترمیم نیز پیچیده تر می شود. اغلب دندانپزشکان کامپوزیت را برای ترمیم دندان های جلو، توصیه می کنند؛ چون این روش در مقایسه با روش های دیگر عوارض کمتری دارد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موضوع مهمی است و اگر رعایت نشود پوسیدگی های عمیقی را بوجود آورده و ترمیم دندان را دشوار می سازد. زیبایی دندان های ردیف جلو تأثیر زیادی در زیبایی چهره می گذارد.

تراش دادن

امروزه زیبایی دندان ها بسیار حائز اهمیت است و دندان های نامرتب و بدرنگ تأثیر بدی بر روی تعاملات اجتماعی دارند. اصلاح شکل، اندازه و میزان نمودن دندان ها از روش های دندانپزشکی زیبایی است که در آن مقدار جزئی از مینای دندان و لایه خارجی آن برای اصلاح فرم و بلندی تراش داده می شود. گاهی اوقات با تراش میلی متری در محل مناسب، دندان شکل بسیار زیباتری به خود می گیرد. اصلاح فرم و میزان کردن دندان ها در پاره ای از مواقع اولین مرحله از روش های دندانپزشکی زیبایی پرهزینه مثل ونیر می باشد.

مزایای تراش دندان

با تراش جزیی دندان می توان عیوبی مثل تیزی نوک دندان، شکل غیر طبیعی و شکستگی جزیی آن را اصلاح نمود. با اینکه زیباسازی دندان برای تغییر ظاهر آن هاست اما قبل از انجام آن باید مزایا و معایب آنرا بررسی نمود و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل کرد. از عمده مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هزینه کمتر
  • فقدان درد
  • افزایش سلامت دندان

تراش دندان از روشهای ارزان برای زیبایی دندان بوده و هزینه آن بستگی به وسعت درمان و بر طبق هر دندان مشخص می شود. چون این عمل بر روی مینای دندان انجام می شود بیمار به هیچ وجه احساس درد و ناراحتی نداشته و استفاده از بی حسی لازم نیست. با برطرف کردن مشکلات دندانی می توان از انباشته شدن جرم و پلاک پیشگیری نمود و امکان پوسیدگی دندان و عفونت لثه را به حداقل رساند.

اصلاح فرم و میزان کردن دندان ها

همچنین اصلاح شکل و میزان نمودن دندان ها می تواند جایگزین مناسبی برای ارتودنسی باشد. با استفاده از این روش ساده می توان دندان ها را مرتب کرده و بی نظمی آنها را برطرف نمود. این فرآیند می تواند برای افرادی که خواستار تغییرات جزئی هستند مناسب باشد. این روش برای کسانی که دندانشان کمی کج و نامرتب است پیشنهاد می شود. همچنین اگر یک سمت دندان بیشتر از طرف دیگر دندان جلو آمده باشد از تراش برای رفع آن می توان استفاده کرد.

کدام دندان ها را نباید تراش داد؟

تراش برای دندان های پوسیده، عصب کشی شده یا لثه بیمار قابل استفاده نیست. این عملیات با کمک ابزار دندانپزشکی خاص و تکنیک سایش انجام می شود. دندانپزشک با دقت تمام با استفاده از دریل یا لیزر دندان را تراش می دهد. پیش از شروع درمان از دندان عکس گرفته می شود تا از سلامت دندان مطمئن شود. سپس نواحی تعیین شده تراش داده و کوتاه می شود تا متناسب با بقیه دندان ها شود. بدین ترتیب مشکلات برطرف می گردد. دندانپزشک با صاف و صیق کردن، عیوب سطحی را رفع کرده و یا آنها را کاهش می دهد. سرانجام دندانها پولیش داده می شوند. گاهی اوقات این اقدامات در یک جلسه 30 دقیقه ای صورت می گیرد که بستگی به میزان وسعت آن دارد.